لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

رویترز: نیروهای روسیه در اوکراین مرتکب «شکنجه و خشونت جنسی» می‌شوند


دست‌بند پلاستیکی برای شکنجه و یک صندلی شکسته در زیرزمین یک ساختمان اداری، جایی که دادستان‌ها می‌گویند ۳۰ نفر برای دو ماه در زمان اشغال روسیه، در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین، در خرسون اوکراین، در بازداشت بودند
دست‌بند پلاستیکی برای شکنجه و یک صندلی شکسته در زیرزمین یک ساختمان اداری، جایی که دادستان‌ها می‌گویند ۳۰ نفر برای دو ماه در زمان اشغال روسیه، در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین، در خرسون اوکراین، در بازداشت بودند

نیروهای روسی در اوکراین متهم به شکنجه افراد و خشونت جنسی با تعداد زیادی از زندانیانی هستند که در بازداشتگاه‌های موقت در منطقه جنوبی اوکراین ـ منطقه‌ای که هنوز تحت اشغال روسیه است ـ نگهداری می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تیم عدالت اوکراین با همکاری دادستان جنایات جنگی اوکراین، ۳۲۰ پرونده و گزارش شاهدان را تا کنون در منطقه خرسون تجزیه و تحلیل و بررسی کرده است.

گزارش تیم عدالت اوکراین که توسط بریتانیا، اتحادیه اروپا و ایالات متحده پشتیبانی شده، نشان داد که ۴۳ درصد از قربانیان به صراحت به اعمال شکنجه اشاره کرده‌اند ـ که خشونت جنسی به عنوان یک ترفند رایج ـ توسط زندانبانان روسی به آنها تحمیل شده است.

همزمان مقامات اوکراینی در حال بررسی بیش از ۹۷ هزار گزارش جنایات جنگی هستند و علیه ۲۲۰ مظنون در دادگاه‌های داخلی اتهاماتی را مطرح کرده‌اند که احتمالا تعداد بیشتری در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه خواهند شد.

در واکنش به این گزارش، روسیه این اتهامات را رد کرده و مدعی است که «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین با هدف «حفاظت از روسیه و نازی‌زدایی» از کشور همسایه‌اش انجام شده است.

به گفته کارشناسان، «پیامدهای روانی ـ اجتماعی» این «جنایات بر مردم» اوکراین طولانی مدت خواهد بود. بیشتر زندانیان تحت شکنجه شامل کارکنان نظامی، نیروی شهربانی، نیرو‌های داوطلب، فعالان مدنی، کارکنان پزشکی و حتی معلمان بودند.

همچنین به گفته وین جرداش، وکیل دادگستری بریتانیایی که سرپرستی این تیم را بر عهده دارد، شواهد به دست آمده از بازداشتگاه‌های آزاد شده حاکی از الگوی «نسل‌کشی» است.

بازماندگان و قربانیان اوکراینی «ترفندهای شکنجه» زندانبانان روسی را مانند شوک الکتریکی، القای حس خفگی با آب و ضرب و شتم گزارش کردند ولی رویترز نمی‌تواند به طور مستقل این ادعاها را تایید کند.

چندی پیش دادستان کل اوکراین در جلسه استماع به قانونگذاران آمریکایی گفت که نیروهای مهاجم روسیه به عمد از تجاوز جنسی، شکنجه و آدم‌ربایی برای ایجاد رعب و وحشت در میان غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آندری کوستین، دادستان کل اوکراین گفت که از زمان آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲، نزدیک به ۸۰ هزار پرونده جنایات جنگی در اوکراین ثبت شده است.

پیشتر مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه از تگزاس و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفته بود که جلب توجه قانون‌گذاران و رأی‌دهندگان به وحشیانه بودن عملکرد‌های روسیه نشان می‌دهد که چرا حمایت ایالات متحده از اوکراین به حق و به جا است.

مک‌کال ضمن اشاره به این که عملیات روسیه در اوکراین جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی است، گفت: «هیچ کشوری نمی‌تواند در برابر چنین شرارتی بی‌طرف بماند.»

XS
SM
MD
LG