لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

حملات اوکراین به شهر بندری روسیه در دریای سیاه؛ هدف «مرکز اصلی صادرات روسیه» است


نووروسیسک بندری مهم برای انتقال نفت روسیه است
نووروسیسک بندری مهم برای انتقال نفت روسیه است

پنجشنبه شب اوکراین توسط پهپادهای خود به بندر نووروسیسک روسیه در دریای سیاه حمله کرد. از این شهر به عنوان «مرکز اصلی صادرات روسیه» یاد می‌شود.

رسانه های روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور حملات را تائید کردند اما گفتند این حملات که از «دو قایق بدون سرنشین» صورت گرفته بود، توسط ناوشکن های روسیه ناکام ماند.

رویترز و برخی منابع دیگر از انفجارهای شدید در بندر نووروسیسک خبر دادند. تصاویری از این انفجارها در فضای مجازی بامداد جمعه ۱۳ مرداد منتشر شد.

منابع اوکراینی می‌گویند حملات پنجشنبه شب موجب توقف حرکت کشتی‌ها در بندر نووروسیسک شد.

بخشی از خط لوله کنسرسیوم کاسپین که نفت قزاقستان را منتقل می‌کند در نووروسیسک قرار دارد اما روسیه می‌گوید این خط لوله آسیبی ندیده است و تانکرها می‌توانند برای انتقال نفت پهلو بگیرند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیشتر هشدار داده بود که این کشور قصد دارد حملات تهاجمی بیشتری در خاک روسیه انجام دهد.

روسیه به تلافی از ده روز پیش از توافق صادرات غلات دریای سیاه خارج شد. روسیه و اکراین نزدیک به یک سوم گندم جهان را عرضه می‌کنند و از زمان تجاوز روسیه به اوکراین، صادرات غلات به یک بحران جهانی تبدیل شده است.

روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل، از سال پیش یک توافق امضا کردند که صادرات از سه بندر اوکراین در دریای سیاه انجام شود اما حال روسیه از آن توافق خارج شده است.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه با اشاره به مذاکرات روسای جمهوری ترکیه و روسیه گفت با رعایت شرایطی، شاید روسیه به این توافق بازگردد.


XS
SM
MD
LG