لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

اوکراین: جهان باید مانع از تحویل موشک‌های ایرانی به روسیه شود


ماموران پلیس اوکراین در حال تیراندازی به پهپادهای مهاجم در کی‌یف.
ماموران پلیس اوکراین در حال تیراندازی به پهپادهای مهاجم در کی‌یف.

یک سخنگوی نیروی هوایی اوکراین روز جمعه گفت کشورش ۸۵ درصد پهپادهای ایرانی را سرنگون می‌کند اما جهان باید از فروش موشک‌های بالستیک ایرانی به روسیه جلوگیری کند.

روسیه از ١٠ اکتبر حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات انرژی و شهرهای اوکراین را شدت بخشیده است.

به گفته یوری ایهنات، کارایی پدافندهای هوایی اوکراین در برابر پهپادهای ایرانی بهبود یافته اما در برابر موشک‌ها آسیب‌پذیرتر است.

جمهوری اسلامی تحویل پهپادهای شاهد-۱۳۶ به روسیه را تکذیب می‌کند و کاخ کرملین استفاده از پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را رد می‌کند.

با این وجود، دو مقام ارشد ایرانی و دو دیپلمات ایرانی به رویترز گفته‌اند جمهوری اسلامی به روسیه وعده داده موشک‌های زمین به زمین و پهپادهای بیشتری را در اختیار این کشور قرار دهد.

این سخنگوی نیروی هوایی اوکراین هشدار داده پدافندهای هوایی کشورش کارایی چندانی در برابر موشک‌های بالستیک ندارند و در صورت بی‌تفاوتی جهان، ایران این موشک‌ها را به روسیه خواهد داد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه گفت ایران در شبه‌جزیره کریمه حضور نظامی دارد و در حملات پهپادی روسیه به اوکراین، به نیروهای پوتین کمک می‌کند.

یوری ایهنات در این باره گفت شخصا فکر می‌کنم ایرانی‌ها در شبه‌جزیره کریمه حضور دارند و احتمالا در آموزش و شاید حملات نظامی روسیه به اوکراین مشارکت دارند.

XS
SM
MD
LG