لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

انتقاد زلنسکی از سفر دبیرکل سازمان ملل متحد به روسیه پیش از دیدار از اوکراین


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل - آرشیو
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل - آرشیو

ولودیمیر زلنسکی، از برنامه سفر دبیرکل سازمان ملل به مسکو پیش از دیدار از اوکراین انتقاد کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل قرار است برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و گفتگو با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین عازم این دو کشور شود.

زلنسکی به خبرنگاران گفت که تصمیم گوترش برای سفر به مسکو قبل از سفر به کی‌یف غیر منطقی و اشتباه است. به گفته زلنسکی «جنگ در اوکراین است و در مسکو هیچ جنازه‌ای وجود ندارد که گوترش بخواهد تهاجم و آشوب را ببیند. او می‌باید در ابتدا با مردم من همدردی می کرد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل تصمیم دارد که در آستانه ورود تهاجم روسیه به اوکراین به سومین ماه، با مقامات این دو کشور در حال جنگ دیدار داشته باشد. اما او پیش از سفر تصمیم دارد که با رجب طیب اردوغان که نقش میانجیگری میان روسیه و اوکراین را بازی می کند، در آنکارا دیدار کند.

آنگونه که سازمان ملل متحد اعلام کرده، گوترش روز دوشنبه ۲۵‌آوریل به ترکیه خواهد رفت و با اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور در تلاش برای پایان دادن به وضعیت متشنج اوکراین دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

گفته شده که دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه به مسکو سفر کرده و با پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور دیدار خواهد کرد. گوترش پس از آن برای دیدار با زلنسکی عازم کی‌یف خواهد شد.

گوترش امیدوار است که این سفر و گفت‌وگو‌ها به صلح یا دستکم آتش‌بس در اوکراین بینجامد.

در پی تهاجم روسیه علیه اوکراین که از ۲۴ فوریه آغاز شد و روسیه آن را «عملیات ویژه» نامید بیش از ۶ میلیون تن خانه‌های خود را ر‌ها کردند هزاران نفر کشته شدند و بیش از ۵ میلیون تن به کشور‌های اطراف پناهنده شدند. مسکو از این تهاجم با عنوان «عملیات ویژه» یاد می‌کند درحالیکه آمریک و کمیسیون اتحادیه اروپا آن را نسل کشی و جنایت جنگی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG