لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۷

بلینکن و آستین در کی‌یف با زلنسکی دیدار کردند


تصویری از آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع آمریکا (آرشیو)
تصویری از آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع آمریکا (آرشیو)

مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید که لوید آستین و آنتونی بلینکن، وزیران دفاع و خارجه آمریکا وارد کی‌یف شده و با زلنسکی دیدار کرده‌اند.

اولکسی آریستوویچ روز یکشنبه در گفت‌وگویی با تلویزیون اوکراین با اشاره به اینکه دیدار وزیراین خارجه و دفاع آمریکا همزمان در حال برگزاری است گفت که اوکراین خواستار دریافت تسلیحات قوی‌تر و کارآمدتر از غرب است.

این نخستین دیدار مقامات تراز اول ایالات ‌متحده از اوکراین بعد از تهاجم روسیه به این کشور به شمار می‌رود.

دیدار وزیران خارجه و دفاع آمریکا از کی‌یف در شصتمین روز تهاجم روسیه به اوکریان، یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، طی یک کنفرانس خبری این موضوع را اعلام کرده بود.

آقای زلنسکی در جریان یک کنفرانس خبری گفته بود در دیدار با مقامات آمریکایی، نوع تسلیحات مورد نیاز کشورش در مقابله با تهاجم بی‌دلیل روسیه را به بحث خواهد گذاشت.

ولودیمیر زلنسکی یکشنبه هفته گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی با سی‌ان‌ان از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود به اوکراین سفر کند.

پس از دیدار مقامات رده‌بالای اتحادیه اروپا و چند کشور اروپایی از کی‌یف در هفته‌های اخیر، دولت بایدن تحت فشار بوده تا چند مقام بلندپایه را به منظور نمایش حمایت واشنگتن از اوکراین به این کشور اعزام کند.

پیشتر مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که در حال بررسی دیدار از کی‌یف هستند اما خود جو بایدن به اوکراین سفر نخواهد کرد.

در پی تهاجم روسیه علیه اوکراین که از ۲۴ فوریه آغاز شد و روسیه آن را «عملیات ویژه» نامید بیش از ۶ میلیون تن خانه‌های خود را ر‌ها کردند هزاران نفر کشته شدند و بیش از ۵ میلیون تن به کشور‌های اطراف پناهنده شدند.

XS
SM
MD
LG