لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

اوکراین: روسیه می خواهد جنگ جهانی آغاز شود


آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین
آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین
در حالی که اوکراین و روسیه هر دو در حال استقرار سرباز در نزدیکی مرزهای مشترک خود هستند، نخست وزیر اوکراین روسیه را به تلاش برای اشغال سیاسی و نظامی کشورش متهم کرد.

آرسنی یاتسنیوک روز جمعه در جلسه کابینه هشدار داد اقدامات روسیه می تواند به مناقشه گسترده تری در اروپا منجر شود و گفت «مسکو می خواهد جنگ جهانی سوم را آغاز کند.»

یاتسنیوک این نظر را در حالی عنوان می کند که گزارش ها حاکی از وقوع خشونت های جدید در شرق اوکراین هستند و شبه نظامیان طرفدار روسیه به اشغال ساختمان های دولتی در حدود ۱۲ شهر ادامه می دهند.

یک هلیکوپتر نظامی اوکراین روز جمعه در پایگاهی در نزدیکی شهر کراماتورسک منفجر شد. برخی مسئولان گفتند هلیکوپتر بر اثر پرتاب گلوله آر پی جی شبه نظامیان منفجر شد، و برخی نیز گفتند شلیک یک گلوله به باک بنزین هلیکوپتر، توسط یک تک تیرانداز، موجب انفجار شد.

مقام های اوکراین روز جمعه اعلام کردند به عنوان بخشی از عملیات ضد تروریسم در شرق آن کشور قصد دارند شهر اسلوویانسک ر،ا که در تصرف شورشیان است، محاصره کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در مسکو اقدامات امنیتی اوکراین برای بیرون راندن شبه نظامیان طرفدار روسیه محکوم کرد و آن را «جنایتی خونین» نامید.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرده است که شبه نظامیان طرفدار روسیه اعضای یک هیات ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا در اسلوویانسک را بازداشت کرده اند.
XS
SM
MD
LG