لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

کری: روسیه برای کاهش بحران اوکراین اقدام نکرده است


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت روسیه «یک گام واقعی هم برای کاهش بحران در اوکراین برنداشته است» و خودداری مسکو برای آرام کردن جدایی طلبان مسلح حامی روسیه در شرق اوکراین «یک اشتباه گران» خواهد بود.

آقای کری اواخر روز پنجشنبه در واشنگتن گفت مسکو به توافق چهار جانبه هفته گذشته در ژنو برای کاهش تنش ها در اوکراین عمل نکرده است.

جان کری همچنین تلویزیون کرملین را متهم کرد که «نسخه» ولادمیر پوتین از رخدادهای اوکراین را مخابره می کند که او آن را تخیلات آقای پوتین توصیف کرد.

جان کری این سخنان را چندی پس از آن بیان کرد که روسیه از آمریکا خواست اوکراین را وادار کند که سرکوب جدایی طلبان مسلح حامی روسیه را در شرق اوکراین متوقف کند.

اوکراین کوشش می کند مردان مسلح حامی مسکو را از ساختمان های دولتی در شرق کشور بیرون کند.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین گفت شکی وجود ندارد که روسیه مردان مسلح را برای اشغال ساختمان های دولتی چندین شهر شرق اوکراین فرستاده است.

آقای کری گفت دنیا می داند که معترضان صلح جو مسلح به نارنجک انداز و اسلحه های خودکار نیستند و با لهجه ای صحبت نمی کنند که هر فرد محلی می داند برای هزاران مایل دورتر است.

جان کری همچنین گفت ماموران سرویس جاسوسی روسیه که در اوکراین دستگیر شدند به خاطر این وارد آنجا نشدند که از یک بزرگراه، اشتباهی خارج شدند.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است برای دفاع از جمعیت حامی روسیه در شرق اوکراین حاضر است نیروی نظامی بفرستد. بر اساس گزارش ها ۵ جدایی طلب حامی روسیه روز پنجشنبه در درگیری ها با نیروهای دولتی اوکراین کشته شدند.
XS
SM
MD
LG