لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

بایدن: آمریکا در مواجهه با تهدیدها کنار اوکراین می ایستد


جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به رهبران اوکراین گفت ایالات متحده در مواجهه با «تهدید های تحقیر کننده» علیه کیف کنار آنها می ایستد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه برای دیدار و گفتگو با رئیس جمهوری موقت و نخست وزیر موقت اوکراین بر سر بحران موجود در مناطق شرقی این کشور وارد کیف شد.

بایدن گفت دولت جدید اوکراین فرصتی پیدا کرده تا یک کشور متحد ایجاد کند، اما او هشدار داد که آنها ابتدا باید با «سرطان فساد» مبارزه کنند.

بایدن همچنین گفت آمریکا حاضر است به اوکراین کمک کند که از نظر انرژی مستقل شود و به گاز طبیعی روسیه وابسته نباشد.

در همین حال، اوکراین و روسیه یکدیگر را مقصر حادثه تیراندازی مرگبار به یک ایست بازرسی در شهر اسلوفیانسک حامی روسیه معرفی کردند. این اقدام آتش بس میان دو طرف را شکست کرد. سه نفر در این تیراندازی کشته شدند.

وزارت امورخارجه آمریکا تصاویری را منتشر کرد که می گوید نیروهای ویژه روسیه در شرق اوکراین را نشان می دهد. وزارت امورخارجه آمریکا گفت این تصاویر را دیپلمات های اوکراین در اختیار آمریکا قرار داده اند.

روسیه داشتن هرگونه سرباز در اوکراین را رد کرده است. روسیه می گوید همه نیروهای حامی این کشور در اوکراین افراد محلی هستند.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا از همتای روس خود خواست تا گام های جدی برای کاهش تنش ها در شرق اوکراین بردارد، از جمله اینکه علنا از جدایی طلبان حامی روسیه بخواهد ساختمان های دولتی در شرق اوکراین را ترک کنند.

کرملین می گوید سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه از جان کری خواسته که کیف را متقاعد کند که درگیری خونین ایجاد نکند.

تاکنون نیروهای حامی روسیه علامتی از عقب نشینی از مواضع خود نشان نداده اند. آنان خواستار برگزاری رفراندوم و پیوستن مناطق شرقی به روسیه هستند.
XS
SM
MD
LG