لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

اوباما: بررسی تحریم های جدید علیه روسیه


نشست خبری مشترک باراک اوباما (چپ) با رئیس جمهوری کره جنوبی در سئول، ٥ اردیبهشت ٩۳، AP
نشست خبری مشترک باراک اوباما (چپ) با رئیس جمهوری کره جنوبی در سئول، ٥ اردیبهشت ٩۳، AP
رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده آماده است به همراه کشورهای اروپایی، شالوده تحریم های اقتصادی گسترده ای را علیه روسیه، در صورت حمله به شرق اوکراین، پی ریزی کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس باراک اوباما روز جمعه، در یک کنفرانس تلفنی از سئول، این موضوع را با همتای فرانسوی خود فرانسوا اولاند، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا مطرح کرد.

سخنگوی کاخ سفید، با اعلام این مطلب، همچنین گفت همه طرف ها در این کنفرانس تلفنی اتفاق نظر دارند که روسیه، با تندگوئی های نگران کننده و تهدید رزمایش نزدیک مرز اوکراین، به توافقنامه ای که هفته پبش در ژنو امضا شد عمل نکرده است.

ایالات متحده از آغاز بحران اوکراین، باوجود بی میلی برخی از کشورهای اروپایی برای وضع تحریم های سخت تر، سعی داشته جبهه واحدی با اروپا ترتیب دهد. آمریکا تاکنون تحریم هایی را علیه برخی از مقام های روس که گفته می شود در بحران اوکراین دست داشتند وضع کرده، اما همه بخش های اقتصادی روسیه، مانند انرژی را، هدف نگرفته است.

آقای اوباما پیشتر در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری کره جنوبی گفت «ما به نگه داشتن تیرهایی در کمان برای پرتاب، در صورتی که ببینیم وضع بدتر می شود، ادامه خواهیم داد

رئیس جمهوری آمریکا افزود بیانیه هایی که در محکوم کردن اقدامات روسیه در پایتخت های جهان صادر می شوند دلگرم کننده هستند؛ با این حال وی پذیرفت این بیانیه ها، و نیز تحریم هایی که تاکنون علیه روسیه وضع شده اند، مسکو را به تغییر موضع و مسیر خود ترغیب نکرده است.

آنگلا مرکل نیز روز جمعه، پس از انجام یک گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، اعلام کرد وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی وضع تحریم های هدفمند بیشتر علیه روسیه، بزودی ملاقات خواهند کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از مرکل نوشت او از پوتین خواسته است جدائی طللبان در شرق اوکراین را برای انتخاب راهی مسالمت آمیز زیر فشار بگذارد و گفت کیف در این زمینه، گام هایی در جهت اجرای توافقنامه اخیر برداشته است.

مرکل تعقیب دیپلماسی و آماده سازی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین در ۴ خرداد امسال (۲۵ ماه مه) را مهم دانست، با این حال گفت وزیران، تحریم های «مرحله دوم» را نیز بررسی خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG