لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۱

پوتین اوکراین را به «پیامدهای نامشخص» تهدید کرد


نیروهای اوکراین روز پنجشنبه دست کم دو شورشی طرفدار روسیه را در شرق کشور کشتند و تهدیدهای جدیدی را از سوی رهبران روسیه موجب شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری روسیه آنچه «عمل تنبیهی» اوکراین نامید را تقبیح کرد و کیف را به «پیامدهای نامشخص» تهدید کرد.

ولادیمیر پوتین در ادامه گفت «اگر دولت کیف از نیروی نظامی علیه مردم خود استفاده کند، بی تردید جنایتی سنگین خواهد بود.»

وزیر دفاع روسیه در واکنشی فوری به حمله نیروهای اوکراین گفت سربازانی که در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده اند رزمایش های جدیدی را آغاز می کنند.

وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه هشدار داد هر حمله ای به شهروندان روس یا منافع روسیه در شرق اوکراین با پاسخی سخت روبرو خواهد شد.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود بیانیه های رئیس جمهوری و وزیر دفاع روسیه بر نگرانی از امکان حمله نظامی روسیه به اوکراین افزوده است.

روسیه اکنون ده ها هزار سرباز در امتداد مرز خود با اوکراین دارد. وزیر دفاع گفت جدید ترین رزمایش ها شامل نیروهای زمینی در جنوب و غرب، و نیروهای هوایی که در مرز گشت می زنند خواهد بود.

آلکساندر ورشبو، قائم مقام دبیرکل ناتو از روسیه به دلیل « تهدید های سربسته» بشدت انتقاد کرد و گفت مسکو باید سربازانش را به پادگان هایشان باز گرداند.

در کیف، کفیل ریاست جمهوری اوکراین، روسیه را به پشتیبانی از جدائی خواهان در شرق متهم ساخت و از مسکو خواست به «کمپین ارعاب» پایان دهد و کشور اورا بحال خود بگذارد.

اولکساندر تورچینف روز پنجشنبه در سخنانی که از تلویزیون پخش می شد گفت روسیه در شرق اوکراین « آشکارا از قاتلان تروریست حمایت می کند و آنها را هماهنگ می سازد.»

او گفت روسیه باید سربازانش را از مرز عقب بکشد و به « تهدید و باجگیری» پایان دهد.
XS
SM
MD
LG