لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۰

فرمان بازداشت رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین صادر شد


وزیر کشور موقت اوکراین، دستور بازداشت ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری برکنار شده آن کشور را صادر کرد. آقای یانوکویچ و دیگر مقامات دولتی نزدیک به او به قتل گسترده شرکت کنندگان در تظاهرات متهم شده اند.

آرسن آواخوف، وزیر کشور موقت اوکراین خبر صدور دستور فوق را روز دوشنبه در یک صفحه فیسبوک اعلام کرد. او گفت یانوکویچ آخرین بار در کریمه اوکراین که شهری است طرفدار روسیه، دیده شده است اما محل دقیق او مشخص نیست.

ملاقات با کاترین اشتون
کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به اوکراین می رود تا با رهبران موقت آن کشور ملاقات کند که خواستار روابط نزدیکتر با اتحادیه اروپا هستند.

دفتر خانم اشتون گفت محور مذاکرات او بررسی راه های موجود برای کمک اتحادیه اروپا به ثبات اقتصادی و سیاسی اوکراین است.

اوکراین عمدتا به دو جریان فکری تقسیم شده: کسانی که خواستار روابط نزدیکتر با اروپا هستند و کسانی که می گویند مناسبات با روسیه باید تقویت شود. ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین در ماه نوامبر از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا سرباز زد تا مناسبات با مسکو را تقویت کند. همین اقدام بهانه اعتراضات گسترده مردمی شد که در نهایت به تحولات اخیر و تغییر رهبران کشور منجر شده است.

رئیس جمهور موقت
روز یکشنبه اختیارات ریاست جمهوری موقتا به اولکساندر تورچینف، رئیس موقت پارلمان اوکراین تفویض شد. او در سخنانی که شامگاه یکشنبه ایراد کرد ضمن اشاره بر تظاهرات مردمی در میدان استقلال کیف، بر طرح مناسبات نزدیکتر با اتحادیه اروپا تاکید کرد.

آقای تورچینف گفت: «اولویت ما بازگشت به مسیر نزدیکی بیشتر به اروپا است که نطفه مبارزات به شمار می رود. ما باید به خانواده کشورهای اروپایی بازگردیم و اهمیت مناسبات با روسیه را دریابیم و آماده ایجاد روابط جدید و منصفانه با همسایگانمان باشیم.»

او وعده داده که تا روز سه شنبه دولت جدید تشکیل شود. قانونگذاران اوکراین نیز گفته اند که انتخابات 25 مه برگزار خواهد شد.

همچنین در روز دوشنبه، یوری کولوبوف، وزیر موقت دارایی اوکراین گفت که این کشور برای پرداخت بدهی هایش طی دو سال آینده به 35 میلیارد دلار کمک خارجی نیاز دارد. او خواستار کمک های مالی فوری از جامعه جهانی شد و گفت بخشی از این پول لازم است که تا دو هفته آینده تهیه شود.

جاناتان ادلمن، کارشناس امور روسیه در دانشگاه کولبر در دنور آمریکا، به صدای آمریکا گفت که تجزیه اوکراین به دو بخش منطقی است اما امری بعید است زیرا هر دو طرف معتقدند که می توانند بر دولت تسلط یابند.

ادلمن گفت: «شرق اوکراین می گوید که با حمایت روسیه می تواند موقعیت دست بالای خود را در کل کشور مانند دوره یانوکویچ حفظ کند. ساکنین غرب اوکراین نیز که به انقلاب نارنجی اوکراین در سال 2004 امید داشتند و چشم به لهستان و لیتوانی و دیگر کشورهای اروپایی دوخته اند می گویند با کمک غرب می توانند دولت را اداره کنند. پس به نظر من احتمال تقسیم اوکراین بسیار کم است حتی اگر منطقی هم به نظر برسد افراد بسیار کمی از آن حمایت می کنند.»روسیه
روسیه حامی قوی ویکتور یانوکویچ، روز یکشنبه سفیر خود در کیف را برای مشورت درباره آنچه که «وضعیت وخیم در اوکراین» خوانده شده» فراخواند. بیانیه وزارت خارجه روسیه خواستار «یک تحلیل جامع» درباره وضعیت کیف شده است.

آمریکا و بریتانیا به روسیه هشدار داده اند که به اوکراین نیرو نفرستد. سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت «دخالت نظامی روسیه یک اشتباه بزرگ است.»

وضعیت یانوکویچ
ویتالی کلیتچکو، رهبر حزب اپوزیسیون روز یکشنبه گفت که رئیس جمهوری برکنار شده باید مسئولیت کامل ناآرامی ها در کیف را که حدود صد کشته از میان تظاهرکنندگان ضد دولتی در طول دو هفته، برجای گذاشت بر عهده بگیرد.

حزب آقای یانوکویچ با صدور بیانیه ای او را به انجام خشونت های وحشیانه در اوکراین متهم کرده است.

معترضان اوکراینی روز شنبه کنترل دفاتر متعلق به یانوکویچ را در دست گرفتند و برخی دیگر به قصر باشکوه او در خارج از کیف رفتند و در گوشه و کنار آن از جمله در باغ وحشی که در حیاطش دارد گردش کردند.
XS
SM
MD
LG