لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

روسیه دولت موقت در اوکراین را نامشروع خواند


پس از چند روز سکوت، دولت روسیه روز دوشنبه به تحولات اوکراین واکنش نشان داد. نخست وزیر روسیه مشروعیت دولت موقت در کیف را زیر سوال برد و وزارت خارجه روسیه گفت روش های «دیکتاتوری و تروریستی» علیه مخالفان دولت جدید به کار گرفته شده است.

دمیتری مدودیف با اشاره به نیروهایی که رئیس جمهوری اوکراین را برکنار کردند، روند برکناری آقای یانوکویچ را «یاغی گری مسلحانه» خواند.

وزارت خارجه روسیه در اظهاراتی مشابه تحولات اخیر اوکراین را رویارویی مسلحانه میان «یاغیان مسلح» و نیروهای مجری قانون که تلاش می کردند از غیرنظامیان حفاظت کنند، توصیف کرد. وزارت خارجه روسیه اوکراینی ها را به مقاومت در برابر «افراطگرایان تشنه قدرت» ترغیب کرد و پارلمان اوکراین را به تلاش برای نقض حقوق روس ها و دیگر اقلیت های قومی مقیم اوکراین متهم کرد.

مسکو همچنین گفت مقامات جدید اوکراین تلاش می کنند تا زبان روسی را ممنوع و محدودیت های اعمال شده بر تبلیغات نئونازیستی را لغو کنند. مسکو همچنین برخی «شرکای غربی» روسیه را به کم کاری در محکوم کردن تحولات اوکراین متهم کرد.

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به روسیه هشدار داده اند تا از اعزام نیرو به اوکراین خودداری کند. سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت «دخالت نظامی روسیه» اشتباهی بزرگ خواهد بود.

روز یکشنبه، روسیه سفیر خود در کیف را برای مشورت درباره وضعیت اوکراین فراخواند.
XS
SM
MD
LG