لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

اوباما و مرکل روسیه را به تحریم های بیشتر تهدید کردند


رئیس جمهوری آمریکا و صدر اعظم آلمان در کاخ سفید، واشنگتن - ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
رئیس جمهوری آمریکا و صدر اعظم آلمان در کاخ سفید، واشنگتن - ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل متحد سیزدهمین جلسه فوق العاده برای بررسی بحران اوکراین را تشکیل داده است، رئیس جمهوری ایالات متحده و صدراعظم آلمان، روسیه را به وضع تحریم های سخت تر تهدید کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما و آنگلا مرکل روز جمعه در کاخ سفید با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند و هر دو رهبر، مسکو را تهدید کردند اگر رفتار و رویکرد خود نسبت به اوکراین را به سرعت تغییر ندهد، تحریم های سخت تری علیه آن وضع خواهد شد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ای، ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از اوضاع اوکراین، طرفین درگیری را به تلاش برای یافتن راه حلی دیپلماتیک و اقدام برای آزادی ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا فراخواند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جلسه شورای امنیت به درخواست روسیه تشکیل شد. ویتالی چورکین سفیر آن کشور در سازمان ملل خواهان توقف فوری خشونت ها در اوکراین است. او از کیف و کشورهای غربی حامی آن خواست مرتکب « اشتباه مرگبار» نشوند و حمله ای که «ماجراجویی جنایتکارانه» خواند را متوقف کنند.

در مقابل، قدرت های غربی در شورای امنیت، روسیه را به حمایت از نیروهای طرفدار روسیه که ساختمان های دولتی در ۱۰ شهر شرقی اوکراین را به تصرف خود در آورده اند، متهم می کنند.

سفیر فرانسه گفته است روسیه «دسته هایی از اراذل و اوباش را به اوکراین سرازیر کرده و حالا ناگهان کشف می کند که ممکن است آنها از کنترلش خارج شوند.»

سامانتا پاور سفیر آمریکا نیز گفته است مسکو با درخواست جلسه دیگر شورای امنیت «سعی دارد به هوشمندی جامعه جهانی اهانت کند.»

آسوشیتدپرس می نویسد روسیه به عنوان عضو دائمی شورای امنیت از حق وتو برخوردار است و از این رو توانایی شورای امنیت برای اقدامی جهت حل بحران اوکراین بسیار ضعیف است.
XS
SM
MD
LG