لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۲

وام ۱۷ ميليارد دلاری صندوق بین المللی پول به اوکراین


کریستین لاگارد مدیر عامل صندوق بین المللی پول
کریستین لاگارد مدیر عامل صندوق بین المللی پول
در حالی که حکومت اوکراين در آستانه ورشکستگی قرار گرفته و در تلاش برای برقراری ثبات در مناطق شرقی هم مرز با روسيه است، صندوق بین المللی پول پرداخت ۱۷ میلیارد دلار وام ظرف دو سال به کیف برای کمک به آن کشور را تصويب کرد.

این مصوبه هیات مديره اجرایی صندوق بین المللی پول، که روز چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت (۳۰ آوريل) اعلام شد، راه را برای ترخيص بلافاصله ۲ ميليارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک فوری به کيف برای جلوگيری از عقب افتادن پرداخت بدهی هايش باز می کند.

اين بسته مالی همچنين راه اوکراین را برای دریافت ۱۵ ميليارد دلار کمک اضافی از جانب بانک جهانی، اتحادیه اروپا، ژاپن، کانادا و ایالات متحده آمريکا هموار می کند.

انتظار می رود اوکراین، که تحت فشار طلبکاران بین المللی است، اولين بخش این وام را برای پرداخت ۲ ميليارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بدهی اش به مسکو، بابت خريد گاز طبيعی، استفاده کند. روسیه در گذشته تهدید به قطع صادرات سوخت کرده بود، و پس از وخیم شدن مناسبات دو کشور در ماه های اخير، قیمت گاز ارسالی به همسایه اش را تا ۸۰ درصد افزایش داد.

کمک صندوق بین المللی پول، که در اوایل سال جاری ميلادی وعده آن داده شده بود، منوط به انجام اصلاحات اقتصادی گسترده در اوکراین، از جمله افزایش مالیاتها، انجماد دستمزدها و کاهش کمک های اجتماعی است.

نخست وزیر موقت اوکراين، آرسنی يتسنيوک، متعهد به اجرای اصلاحات شده است. از جمله اصلاحاتی که وی خود را متعهد به اجرای آن کرد افزایش بهای سوخت است که انتظار می رود موجب اعتراض مصرف کنندگان اوکراینی شده و به جدل های سياسی گسترده ای دامن زند.

اوکراین کشوری است با ۴۶ ميليون جمعيت که از ماه مارس گذشته، از شوک ناشی از رای پارلمان روسيه مبنی بر ضميمه نمودن شبه جزيره کريمه، بخود می لرزد. آن حرکت مسکو، که وسيعا در غرب مورد انتقاد قرار گرفت، پس از ماه ها ناآرامی در کيف و فشار جدايی طلبان روس زبان، در مناطق شرقی هم مرز با روسيه، صورت گرفت.

در پی سلسله حوادثی که بحران بین اوکراين و مسکو را تشديد کرد، کيف دستور اخراج وابسته نظامی روسيه از خاک اوکراين را به اين اتهام صادر کرد که او را در حين دريافت اطلاعات محرمانه ای مبنی بر همکاری اوکراين با ناتو دستگير کرده است.

وزارت امور خارجه اوکراين روز پنجشنبه گفت، دیپلمات روسی روز قبل بازداشت شده و از وی خلع مصونيت سياسی به عمل آمده و بايد خاک اوکراين را ترک کند.

سرویس امنیتی اوکراین می گويد فرد مذکور افسر اطلاعاتی روسیه است که مشغول جمع آوری اطلاعات درباره «همکاری های سیاسی و نظامی اوکراین با ناتو» بود.
XS
SM
MD
LG