لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۰

پوتین: نظامیان اوکراین از شرق آن کشور خارج شوندرئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در گفت و گو با صدر اعظم آلمان، خروح واحدهای نظامی اوکراین از جنوب شرقی کشور، پایان دادن به خشونت و آغاز گفت و شنود ملی را از جمله مسائل اصلی برای حل بحران جاری نامید.

به گفته سخنگوی کرملین، آنگلا مرکل در این گفت و گوی تلفنی از ولادیمیر پوتین خواست به آزادی ناظران نظامی اتحادیه اروپا، که در اسارت گروه های شبه نظامی طرفدار روسیه در اوکراین هستند، کمک کند.

پیشتر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواهان گفتگوی کیف و جدایی طلبان طرفدار روسیه در جنوب شرقی اوکراین شد و گفت مسکو معتقد است گفتگو میان مقام های کیف و مخالفان آنها می تواند در چارچوب سازمان امنیت و همکاری در اروپا صورت گیرد.

در این میان، چند ساعت پس از آن که رئیس جمهوری موقت اوکراین گفت دولت او قادر به سرکوب جدایی طلبان طرفداران روسیه در دو منطقه شرق آن کشور نیست، سربازان اوکراین یک رزمایش امنیتی را در کیف آغاز کردند.

روز چهارشنبه، اولکساندر تورچینف در جمع فرمانداران منطقه ای در کیف گفت برخی از واحدهای نظامی با سازمان های تروریستی در دونتسک و لوهانسک همکاری می کنند.

جدایی طلبان هم اکنون کنترل حدود ۱۲ شهر در شرق اوکراین را در اختیار دارند.
XS
SM
MD
LG