لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

واکنش روسیه به تحریم های آمریکا و اروپایک روز پس از اعلام خبر تحریم های جدید ایالات متحده علیه روسیه به خاطر رویکرد آن کشور در قبال اوکراین، اتحادیه اروپا نیز با انتشار نام تعدادی از شخصیت های روسی و اوکراینی، اعلام کرد آنها را به خاطر نقششان در بحران اوکراین مورد تحریم قرار می دهد.

فهرست روز سه شنبه اتحادیه اروپا شامل اسامی ۱۵ شخصیت از هر دو کشور روسیه و اوکراین از جمله دیمیتری کوزاک معاون نخست وزیر، و ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد نیروهای مسلح روسیه است و اقدامات تنبیهی اعلام شده شامل ضبط دارایی و ممنوعیت سفر آنها خواهد بود.

کاخ سفید آمریکا نیز روز دوشنبه اعلام کرد تحریم های جدید آن کشور علیه روسیه هدفمند بوده و ضمن هدف قرار دادن تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی، مجوز صادرات برخی از کالاهای آمریکایی به روسیه را نیز شاملا می شود.

این اقدام جدید ایالات متحده و اتحادیه اروپا واکنش مسکو را در پی داشت که گفته است غرب سیاست های داخلی اوکراین را به هیچ وجه درک نمی کند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه به نقل از وزیر خارجه روسیه نوشت «ما اعمال تحریم به هر شکل و در هر بخش از روابطمان با کشورها را رد می کنیم، بویژه تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا که درک مشترکمان از یکدیگر را به چالش می کشد.»

سرگئی لاوروف که در جریان سفری به کوبا سخن می گفت ادامه داد «ملامت کردن دیگران، نتیجه ضعف عده ای سیاستمدار، یا آن سیاستمدارهایی است که فهمیده اند جاه طلبی هایی ژئوپولتیک آنها با شکست مواجه شده، اما می خواهند دیگران را مقصر جلوه دهند.»

جک لو وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه، در جلسه یک کمیته فرعی مجلس نمایندگان، با اعلام این که تحریم های اقتصادی موجب فرسایش قابل ملاحظه اقتصاد روسیه شده، گفت واشنگتن آماده است در صورتی که سیاست های روسیه تغییر نکند، گام های بلندتری بردارد.

همزمان، ژاپن نیز روز سه شنبه اعلام کرد که به عنوان بخشی از تحریم ها علیه مسکو به خاطر تجاوز به حاکمیت اوکراین، از صدور روادید برای ۲۳ مقام روس خودداری خواهد کرد.

در این میان، پنتاگون می گوید سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا اطمینان داده است که نیروهای روسیه به شرق اوکراین حمله نخواهند کرد.

سیاست مسکو در قبال مسائل اوکراین و بویژه پس از جدایی شبه جزیره کریمه از آن کشور و پیوستن به روسیه، کشورهای غربی مسکو را به دامن زدن به بحران اوکراین و حمایت از حرکت های جدایی طلبانه و شورشیان مسلح آن کشور متهم می کنند. اتهامی که روسیه آن را رد کرده و می گوید از روس تبارها و روس زبان ها در آن کشور حمایت می کند.
XS
SM
MD
LG