لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

اوکراین می گوید کنترل مناطق شرقی را از دست داده است


اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین می گوید کیف کنترل وضعیت شهرهای دونتسک و لوهانسک در شرق این کشور را از دست داده است. افراد مسلح حامی روسیه در این شهرها ساختمان های دولتی را اشغال کرده اند و خواستار پیوستن این مناطق به روسیه شده اند.

اولکساندر تورچینف گفت مسکو اکنون به دنبال ضمیمه کردن شش منطقه دیگر در شرق و جنوب اوکراین به روسیه است. روسیه ماه گذشته میلادی شبه جزیره کریمه اوکراین را به خود ضممیه کرد.

کیف می گوید روسیه آشوب ها در مناطق شرقی اوکراین را سازماندهی می کند. مسکو این اتهام را رد می کند.

در همین حال، ارتش اوکراین برای مقابله با حمله احتمالی سربازان روسیه، در حالت آماده باش کامل جنگی قرار گرفته است. اولکساندر تورچینف روز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران در کیف گفت تهدید این که روسیه جنگ علیه سرزمین اوکراین را آغاز کند واقعی است.

شورشیان مسلح حامی روسیه بامداد چهارشنبه کنترل ساختمان شورای شهر در هورلیواک را، که بیش از ۲۶۰ هزار جمعیت دارد، به دست گرفتند. پلیس می گوید آنها همچنین بر اداره پلیس محلی مسلط شده اند.

در اوائل هفته، صدها جدائی خواه طرفدار روسیه تعداد بیشتری از ساختمان های دولت اوکراین در نزدیکی مرز روسیه را تصرف کردند، و دفتر دادستان در لوهانسک و دونتسک ، مرکز استان، را در کنترل خود در آوردند. شورشیان در دونتسک ۱۷ ماه مه را برای همه پرسی در مورد جدائی آن از اوکراین تعیین کرده اند.

جدید ترین اقدام شورشیان در حالی است که مذاکره برای آزادی ۷ ناظر اروپایی از سر گرفته شده است. آنها هفته پیش در شهر اسلوویانسک ربوده شدند.

شهردار خود خوانده شهر، که طرفدار روسیه است، روز سه شنبه گفت آماده خواهد بود ناظران را با فعالانی که مقامات اوکراین زندانی کرده اند مبادله کند.

در واشنگتن، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه از روسیه خواست اوکراین را به حال خود بگذارد. او در سخنانی در شورای غیر دولتی آتلانتیک ، حضور نظامی مسکو در اوکراین را به کوشش برای تغییر چشم انداز امنیتی اروپای شرقی ارتباط داد.

در مسکو، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تهدید کرد در صورت ادامه وضع تحریم ها ، در نقش سرمایه گذاران آمریکایی در اقتصاد روسیه بازنگری خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG