لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

ادامه حمله حامیان روسیه به مراکز دولتی در شرق اوکراین


فعالان حامی روسیه در شهر لوهانسک - ۲۹ آوریل ۲۰۱۴
فعالان حامی روسیه در شهر لوهانسک - ۲۹ آوریل ۲۰۱۴
صدها نفر از جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین روز سه شنبه ساختمان های دولتی بیشتری از جلمه دفتر دادستان شهر لوهانسک در نزدیکی مرز روسیه را اشغال کردند. آنان همچنین با چماق و سلاح های خودکار به یک پاسگاه پلیس حمله کردند.

مقامات محلی می گویند پلیس در مقابل مهاجمان از خود مقاومتی نشان نداد و شاهدان می گویند مردان مسلح پرچم جدایی طلبان را بر فراز مراکز دولتی شهر ۴۵۰ هزار نفری لوهانسک بلند کردند.

لوهانسک دومین مرکز استانی شرق اوکراین است که به نظر می رسد کنترل آن بدست جدایی طلبان افتاده است. آنان پیشتر روز دوشنبه کنترل دونتسک را بدست گرفتند و تاریخ ۱۱ ماه مه را برای برگزاری همه پرسی جدایی از اوکراین تعیین کردند.

ماه گذشته میلادی در یک رای گیری مشابه شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه ملحق شد. آمریکا می گوید این الحاق را به رسمیت نمی شناسد.

دولت کیف کنترل نیروهای پلیس در بخش های شرقی را خود را از دست داده است. حامیان روسیه کنترل دونتسک دومین شهر بزرگ منطقه و چندین شهر کوچکتر دیگر را بدست گرفته اند.

جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه گفت تحریم های بین المللی علیه مسکو به اقتصاد روسیه فشار می آورد و اگر مسکو رفتار خود را تغییر ندهد اقدامات بیشتری ممکن است انجام شود.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه گفت روسیه لزومی نمی بیند که با اعمال تحریم به تحریم های غربی واکنش نشان دهد، اما ممکن است در مشارکت شرکت های غربی در اقتصاد این کشور، از جمله در پروژه های انرژی، در صورت ادامه تحریم ها تجدید نظر کند.
XS
SM
MD
LG