لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

همبستگی آمریکا و لهستان


چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا و توماش سیمونیاک وزیر دفاع لهستان اخیرا در پنتاگون ملاقات کردند و درباره آینده مناسبات دفاعی دو کشور بحث کردند. رابطه ای که در پی بحران اوکراین بویژه مهم است.

آمریکا و لهستان هر دو بر این نظرهستند که تجاوز روسیه قاطعیت برای تقویت ناتو را تجدید کرده است. آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو سلسله اقداماتی را برای نشان دادن این قاطعیت و مطمئن ساختن متحدان اعلام کرد. افزایش گشت های هوایی بر فرار بالتیک، استقرار کشتی های بیشتر در مناطق بالتیک و شرق مدیترانه و نیز اعزام پرسنل نظامی برای تقویت آمادگی و رزمایش های ناتو از آن جمله است. ناتو همچنین برنامه های دفاعی خود را به روز در می آورد. امریکا کارهای دیگری را که می تواند برای دادن اطمینان به متحدانش در شرق و مرکز اروپا انجام دهد ، بررسی می کند.

ماده ۵ منشور ناتو روشن می سازد که حمله به هر عضو سازمان ، حمله ای علیه تمام اعضا تلقی خواهد شد. چاک هیگل گفت : امریکا به انجام مسئولیت های خود براساس ماده ۵ کاملا متعهد است. امروز، زمانی مهم برای ناتو و برای رابطه دو جانبه آمریکا و لهستان است. هیگل همچنین یادآور شد زمان بهره برداری از رابطه نیرومندی است که دو کشور ما باتفاق در ۲۵ سال گذشته ساخته اند.

امریکا و لهستان در آموزش نیروهای عملیات ویژه، همکاری نیروی هوایی، و رزمایش ها و آموزش اضافی کار خواهند کرد. در هفته های اخیر، امریکا با اعزام ۱۲ فروند اف – ۱۶ و ۲۰۰ پرسنل پشتیبانی از پایگاه هوایی آویانو در ایتالیا، واحد هوایی خود در لهستان را تقویت کرده است.

هیگل گفت این اقدام تعهد امریکا به لهستان به دیگر متحدان ناتو در منطقه را نشان می دهد. امریکا همچنین دیگر متحدان ناتو را ترغیب می کند به واحد مستقر در لهستان و دیگر اقدامات افزایش اطمینان در منطقه کمک کنند.

در حالی که لهستان به سرمایه گذاری در نوسازی دفاعی و نظامی ادامه می دهد، ایالات متحده بیش از پیش به آن کشور بعنوان رهبری در منطقه و در ناتو نگاه خواهد کرد. رابطه امریکا – لهستان و تعهد مشترک به ناتو همچنان بصورت یک لنگر مهم ثبات باقی است. رویدادهای اخیر بر اهمیت اتحاد آمریکا با لهستان و تعهدات مشترک به ناتو تاکید می گذارد.
XS
SM
MD
LG