لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

اوکراین دو تک تیرانداز روس را به تجاوز جنسی متهم کرده است


اوکراین به عنوان بخشی از اتهامات گسترده علیه نیروهای روسیه در طول تهاجم به اوکراین، روز سه‌شنبه ۲۳ اسفند دو سرباز روس را به تجاوز به یک دختر چهارساله و تجاوز گروهی به مادر او مقابل چشمان پدرش و به زور اسلحه متهم کرد.

بر اساس پرونده‌های دادستانی اوکراین این اتهام یکی از موارد متعدد جنایات جنسی است که سربازان روسی تیپ ۱۵ موتوری در چهار منزل مسکونی در منطقه بروواری در نزدیکی کی‌یف پایتخت اوکراین در مارس ۲۰۲۲ به آن متهم‌اند.

دادستانی اوکراین می گوید که در روزهای ابتدای تهاجم روسیه به اوکراین، نیروهای روس در تلاش برای تصرف کی‌یف چند روزی وارد بروواری شدند و از خشونت جنسی به عنوان تاکتیکی عمدی برای ایجاد وحشت در مردم استفاده کردند. دادستانی می گوید که بر اساس مصاحبه با شاهدان و بازماندگان متوجه شده که « آن‌ها از قبل زنان مورد نظر را مشخص کردند و اقدامات و نقش هر یک از سربازان از قبل تعیین شده بود.»

دادستانی همچنین اعلام کرده که مشغول بررسی جنایات دیگری – از جمله قتل - در همان منطقه و همان دوره است.

دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، که ادعا می‌کند در حال مبارزه با نئونازی‌هایی است که با حمایت غرب اوکراین را در دست دارند، بارها این اتهامات را رد کرده است. همچنین هر گونه اطلاع فرماندهان جنگی خود از خشونت‌های جنسی سربازانش را انکار می‌کند.

در پرونده‌ها آمده است که این دو تک تیرانداز روس ۳۲ و ۲۸ ساله بوده‌اند که یکی از آن‌ها در نبردهای بعدی کشته شده ولی دیگری به روسیه بازگشته است. این دو سرباز از جمله شش مظنون به حملات بروواری بودند. آن‌ها همچنین متهم‌اند که پس از حمله ادعایی به خانه زوج جوان به خانه زوج مسن همسایه رفته، آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرارداده و به یک زن باردار ۴۱ ساله و یک دختر ۱۷ ساله تجاوز گروهی کرده‌اند. قربانیان همه زنده مانده‌اند و تحت مراقبت‌های پزشکی و روانی بوده‌اند.

دادستانی اوکراین می گوید که در حال بررسی بیش از ۷۱۰۰۰ گزارش در مورد جنایات جنگی است. بعید است که مظنونان توسط مسکو تسلیم شوند و محاکمه‌ها غیابی خواهند بود و نام کسانی که به طور غیابی محکوم شوند در لیست‌های نظارتی بین‌المللی قرار می‌گیرد که سفر کردن را برای آنان مشکل می‌کند.

تا کنون اوکراین ۲۶ سرباز روس را – برخی از میان اسیران و برخی به شکل غیابی – به دلیل جنایات جنگی – و در یک مورد تجاوز جنسی – محکوم کرده است.

متقابلا روسیه نیز اوکراین را به جنایات جنگی از جمله اعدام ۱۰ اسیر جنگی متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG