لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۱

رویترز: حمله احتمالی روسیه به اوکراین اقدامات «فوق‌العاده» آمریکا در زمینه کنترل صادرات را در پی خواهد داشت


نیروهای روسی در رزمایشی در میدان مشق کاداموفسکی در منطقه روستوف در جنوب روسیه، نزدیک مرز این کشور با اوکراین، شرکت کرده‌اند. (۱۴ دسامبر ۲۰۲۱)
نیروهای روسی در رزمایشی در میدان مشق کاداموفسکی در منطقه روستوف در جنوب روسیه، نزدیک مرز این کشور با اوکراین، شرکت کرده‌اند. (۱۴ دسامبر ۲۰۲۱)

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گزارش داد که مقامات آمریکایی در حال بررسی اقدامات سختگیرانه در زمینه کنترل صادرات برای اخلال در اقتصاد روسیه در صورت حمله آن کشور به اوکراین هستند.

طبق این گزارش، اقداماتی که قرار بوده است در نشست مقامات ارشد آمریکایی مورد بررسی قرار گیرد، تدابیری هستند که علاوه بر تحریم‌های اقتصادی اجرا خواهند شد.

روسیه ده‌ها هزار تن از نیروهای خود را در مرز اوکراین جمع کرده است و کشورهای غربی و اوکراین نگران آن هستند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قصد داشته باشد به اوکراین حمله کند.

جو بایدن پیشتر روسیه را تهدید کرده بود که اگر به اوکراین حمله کند، با اقدامات تنبیهی بسیار شدید رو‌به‌رو خواهد شد. پوتین اتهام برنامه‌ریزی روسیه برای تهاجم به اوکراین را رد کرده است.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفته است اقداماتی که قرار است در یک نشست کاخ سفید مورد بحث قرار گیرد شامل اقدامات «فوق العاده» در زمینه کنترل صادرات خواهد بود که می‌تواند فعالیت‌های بخش وسیعی از فناوری‌های صنعتی و مصرفی روسیه را متوقف کند.

این اقدامات از جمله متوقف کردن توانایی روسیه برای واردات گوشی‌های هوشمند همراه، قطعات اصلی هواپیما، و قطعات خودرو و واردات مواد لازم بسیاری از بخش‌های دیگر را شامل می‌شود. این مقام گفت که هدف قرار دادن این توانایی‌ها می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر مصرف‌کنندگان، عملیات صنعتی، و اشتغال در روسیه بگذارد.

این مقام اقدامات احتمالی علیه روسیه را «بی‌سابقه» خواند.

XS
SM
MD
LG