لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

اوکراین از «نقش شخصی» بایدن برای دستیابی به صلح در شرق اوکراین استقبال کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در جمع نیروهای رزمی این کشور نزدیک خط جدایی با شورشیان جدایی طلب مورد حمایت روسیه - ۶ دسامبر ۲۰۲۱
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در جمع نیروهای رزمی این کشور نزدیک خط جدایی با شورشیان جدایی طلب مورد حمایت روسیه - ۶ دسامبر ۲۰۲۱

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در اولین اظهارنظر خود پس از گفتگوی روز سه‌شنبه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، از «نقش شخصی» جو بایدن در تلاش برای رسیدن به صلح در شرق اوکراین استقبال کرد.

زلنسکی که روز چهارشنبه ۱۷ آذر در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت همچنین ابراز امیدواری کرد که اوکراین و روسیه بتوانند در مورد آتش‌بس جدید و تبادل اسرا به توافق برسند.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، نیز روز چهارشنبه به رویترز گفت گفت وگوهای بایدن و پوتین، «بازدارندگی و تنش زدایی» را ممکن کرده است.

جو بایدن روز سه‌شنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به صورت ویدیویی گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید، می‌گوید در این گفت‌و‌گو جو بایدن نگرانی عمیق آمریکا و متحدان اروپایی خود در مورد افزایش حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین را ابراز، و روشن کرد که در صورت تشدید تنش نظامی در آن منطقه، آمریکا و متحدانش با اقدامات اقتصادی و برداشتن گام‌های دیگر، به تنش پاسخ خواهند داد.

اوکراین، آمریکا و متحدان آن، نسبت به افزایش تعداد نظامیان روسیه در مرز اوکراین و احتمال آماده شدن مسکو برای حمله به اوکراین ابراز نگرانی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG