لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

اوکراین می‌گوید با جدایی‌طلبان گفتگو نخواهد کرد


آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین (راست) و فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان

دولت اوکراین ضمن رد پیشنهاد روسیه برای گفتگوی مستقیم با نیروهای جدایی‌طلب، از مسکو خواستند به بازی برای مشروعیت بخشیدن به کسانی که آنها را «اشرار و تروریست» می‌نامند، پایان دهند.

کی‌یف و کشورهای غربی حامی آن، میکو را متهم می‌کنند که با ارسال اسلحه، پول و نیروهای کمکی برای جدایی‌طلبان در مناطق شرقی اوکراین، به بی‌ثباتی در آن کشور دامن می‌زند. روسیه از جدایی‌خواهان حمایت می‌کند، اما دخالت مستقیم در مناقشه را در منطقه دونباس رد می‌کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در یک نطق سیاسی در پارلمان، خواستار برقراری تماس بین نمایندگان کی‌یف و دونباس با هدف رسیدن به توافق‌هایی که برای هر دو طرف قابل قبول باشد، شده بود.

با این حال آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین این پیشنهاد آقای لاوروف را رد کرد و مسکو را متهم نمود که سعی دارد اوکراین را به شناسایی شورشیانی که با نیروهای دولتی می‌جنگند، وادار کند.

وی در جلسه هیات دولت اعلام کرد کی‌یف مستقیما با جدایی‌طلبان گفتگو نخواهد کرد و ضمن تکرار همین جمله به زبان روسی گفت «ما با مزدوران شما بطور مستقیم صحبت نخواهیم کرد.»

پیشتر در شامگاه سه‌شنبه، سرگئی لاورف و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بیش از یک ساعت در مسکو به گفتگو با وزیر امور خارجه آلمان پرداختند، اما نتوانستند بر اختلافات عمیق موجود بر سر بحران اوکراین غلبه کنند.

XS
SM
MD
LG