لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

هشدار اوکراین نسبت به وخامت اوضاع در شرق کشور


در حالی که گزارش‌ها از نزدیک شدن نیروهای شورشی جدایی‌طلب شرق اوکراین به نیروهای دولتی حکایت دارند، کیف هشدار داد اوضاع امنیتی در مناطق شرقی کشور، رو به وخامت می‌گذارد و بیم آن می‌رود نیروهای روسیه به زودی حمله‌ای را آغاز کنند.

توافقنامه آتش‌بس ماه سپتامبر (اواسط شهریور ماه) بین شورشیان جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه و دولت اوکراین، نقریبا هر روز نقض شده است، بویژه در مناطقی مانند فرودگاه شهر دونتسک در شرق اوکراین.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد ارتش روسیه در حال مستقر کردن سربازان و همینطور واحدهای پدافند هوایی در نزدیکی مرز است. سخنگوی وزارت خارجه روسیه این اتهام را تکذیب کرد و گفت هیچ تحرک نظامی در مناطق مرزی صورت نگرفته است.

در پی انتشار گزارشی به نقل از فرماندهان نامشخص شورشیان اوکراینی، مبنی بر این که حمله روز یکشنبه آغاز خواهد شد، شایعه تهاجم احتمالی جدایی‌طلبان در رسانه‌های اوکراین نیز قوت گرفته است.

مقامات اوکراین می‌گویند حملات شورشیان بر نواحی مسکونی در حال افزایش است. گزارش‌ها همچنین حاکی است روز چهارشنبه دو نفر از ساکنان یک روستا که در منطقه دونتسک مجروح شده بودند، در بیمارستان بستری شدند.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می‌شود مقامات بویژه نگران شهر «دبالتسو» درجاده ارتباطی دونتسک و لوهانسک، هستند که جدایی‌طالبان آن را تقریبا بطور کامل محاصره کرده‌اند. شهر در دو هفته گذشته زیر گلوله‌باران مداوم بوده است.

XS
SM
MD
LG