لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

پوتین پیش از پایان نشست گروه بیست، استرالیا را ترک می‌کند


ورود رئیس جمهوری روسیه به نشست اقتصادی گروه بیست – بریزبین، استرالیا، ۲۴ آبان
ورود رئیس جمهوری روسیه به نشست اقتصادی گروه بیست – بریزبین، استرالیا، ۲۴ آبان

یکی از اعضای هیأت همراه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می‌گوید وی پیش از پایان نشست گروه بیست، اجلاس را ترک می‌کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، روز شنبه در افتتاحیه نشست کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان، مسکو در رابطه با ادامه بحران اوکراین هدف انتقاد شدید شرکت کنندگان قرار گرفت و تهدید به تحریم‌های بیشتر شد.

اما یک مقام روس در گفتگو با خبرگزاری رویترز به گفته آقای پوتین درنظر دارد پیش ازآخرین نشست‌ کاری روز یکشنبه، اجلاس گروه بیست را ترک کند و به مسکو برگردد – «چون باید در نشست‌هایی در مسکو حضور به‌هم رساند.»

روسیه منکر دست داشتن در فعالیت‌های نظامی اخیر در اوکراین شده است. جنگ در شرق اوکراین تا کنون بیش از ۴۰۰۰ کشته برجا گذاشته است. با این همه، آقای پوتین هدف انتقادهای تندی از جانب رهبران کشورهای غربی از جمله آقای اوباما و نخست‌وزیر کانادا قرار گرفته است. به گفته جیسون مک‌دونالد، سخنگوی نخست‌وزیر کانادا، آقای هارپر در نشست گروه بیست به رئیس جمهوری روسیه گفته «با شما دست می‌دهم؛ ولی فقط یک چیز هست که باید به شما بگویم: باید از اوکراین بیرون بروید.»

آقای مک‌دونالد در ایمیلی نوشته که واکنش ولادیمیر پوتین به نظر نخست‌وزیر کانادا مثبت نبود؛ ولی توضیح بیشتری نداده.

آقای اوباما تجاوز روسیه به اوکراین را یک تهدید بین‌المللی خواند. شورای اروپا از مسکو خواسته تا نیروها و سلاح‌هایش را از کشور همسایه بیرون بکشد و بر شورشیان فشار آورد تا با آتش‌بس موافقت کنند.

آقای اوباما در حاشیه نشست گروه بیست گفت امنیت و تغییرات اقلیمی در کانون گفتگوهای رهبران اقتصادی جهان قرار دارد و بحث بر سر چگونگی شتاب بخشیدن به رشدِ لنگانِ اقتصادی در جهان را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده پیشتاز «مخالفت تهاجم روسیه به اوکراین بود، چون همان طور که ساقط کردن هواپیمای پرواز MH17 نشان داد، تهدیدی علیه همه جهان است.»

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به خبرنگاران گفت اتحادیه اروپا درنظر دارد تحریم‌های بیشتری علیه کرملین به اجرا بگذارد چون «وضعیت فعلی رضایتبخش نیست، و فعلاً فهرستی شامل افراد بیشتری در دستور کار اتحادیه برای تحریم‌هاست.»

هرمن وان رامپوی، رئیس شورای اروپا می‌گوید وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه روز دوشنبه گرد هم می‌آیند تا بار دیگر وضعیت اوکراین را ارزیابی کنند و ببینند که آیا الآن گام‌های بیشتری علیه روسیه لازم است یا نه.

XS
SM
MD
LG