لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

اوکراین پیشنهاد برقراری آتش بس یکجانبه داد


پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین
پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین
رئیس جمهوری اوکراین به عنوان بخشی از برنامه‌ خود برای پایان دادن به ماه‌ها مناقشه، پیشنهاد کرده است آتش بسی یکجانبه در شرق کشور برقرار شود.

خبرگزاری‌های روسیه روز چهارشنبه به نقل از پترو پوروشنکو گفتند این آتش بس به شوورشیان جدایی طلب فرصت خواهد داد تا سلاح هایشان را زمین بگذارند و آنهایی که می‌خواهند کشور را ترک کنند، چنین امکانی خواهند داشت.

او روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در باره امکان برقراری آتش بس گفتگو کرد.

در این میان، دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد جدایی خواهان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به ایجاد یک فضای ناامنی که منطقه را ویران می کند، متهم کرده است. این دفتر در گزارش جدیدی می‌گوید وضعیت حقوق بشر در مناطق دونتسک و لوهانسک، که شورشیان در آنجا اعلام جمهوری‌های مردمی کرده‌اند، بدتر شده است.

روز چهارشنبه همچنین آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین گفت مقام‌های آن کشور معتقدند انفجار اخیر در خط لوله ارسال گاز روسیه به بقیه اروپا، از یک بمب ناشی شد.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین انفجار روز چهارشنبه را یک عمل خرابکارانه با هدف تضعیف شهرت اوکراین به عنوان شریکی قابل اعتماد در انتقال انرژی نامید.

این انفجار در حدود ۲۰۰ کیلومتری شرق پایتخت اوکراین در حالی روی داد که کیف و مسکو بر سر قیمت گاز با بن بست روبرو شده‌اند. این اختلاف روز دوشنبه موجب شد مسکو جریان گاز به کشور همسایه خود را قطع کند.
XS
SM
MD
LG