لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

تاکید کری بر توقف ورود تسلیحات روسیه به اوکراین


کری و لاوروف پیش از دیدار در پارس در ۵ ژوئن ۲۰۱۴
کری و لاوروف پیش از دیدار در پارس در ۵ ژوئن ۲۰۱۴

جان کری وزیر امور خارچه آمریکا از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواسته است تعهد مسکو به متوقف ساختن جریان تسلیحات روسیه به اوکراین را روشن سازد.

کری این موضوع را روز شنبه در گفت و گویی تلفنی با لاوروف در پی انتشار گزارش هایی در باره عبور تانک های روسیه از مرز و ورود به شرق اوکراین مطرح ساخت.

کری همچنین با آرسن یاتسنیکوو نخست وزیر اوکراین در باره حمله معترضین به سفارت روسیه در کیف گفت و گو کرد. ویدیوی حادثه نشان می دهد مردم در حالی که علیه روسیه شعار می دهند بسوی ساختمان سفارت تخم مرغ و رنگ پرتاب می کنند، و اتومبیل ها را واژگون می سازند. کری از اوکراین خواست به تعهدات دیپلماتیک خود عمل کند و امنیت کافی برای سفارت فراهم آورد.

پیشتر، مقامات اوکراین گفتند جدائی خواهان طرفدار روسیه یک هواپیمای حمل و نقل نظامی را سرنگون کرده اند و تمام ۴۹ مسافر و سرنشین آن کشته شدند.

دفتر دادستانی اوکراین گفت شورشیان بامداد شنبه یک فروند ایلیوشین – ۷۶ نیروی هوایی را با مسلسل سنگین هدف گرفتند و ۴۰ سرباز و ۹ خدمه را کشتند.

وزارت دفاع گفت هواپیما، حامل سربازان و تدارکات، قرار بود در فرودگاه لوگانسک فرود آید.

دفتر دادستانی گفت بر اساس قوانین ضد تروریستی، پرونده ای برای تحقیق در باره این حادثه گشوده شده است.

پترو پوروشنکوو، رئیس جمهوری جدید اوکراین، در بیانیه ای قول داد مسئولان را مجازات کند و گفت آنها با «پاسخ کافی» روبرو خواهند شد.

روز شنبه همچنین ناتو عکس های آنچه را می گوید حرکت های اخیر تانک های روسیه در نزدیکی مرز اوکراین را نشان می دهد، منتشر کرد.

روز جمعه، وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد روسیه تانک و سلاح های سنگین دیگر برای جدائی خواهان در اوکراین فرستاده است.

پیشتر در روز جمعه، ، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت اگر گزارش های دست یابی « دسته های مسلح طرفدار روسیه» به جنگ افزار روسی تایید شود، آنگاه آنرا باید « تشدید جدی بحران» در شرق اوکراین تلقی کرد.

روسیه، که شبه جزیره کریمه را در ماه مارس ضمیمه خاک خود ساخت، بارها گفته است به حملات بیشتری به سرزمین اوکراین دست نخواهد زد.

در این میان، دولت اوکراین گفت نیروهای امنیتی کنترل بندر ماریوپل در منطقه دونتسک را ، که چندین بار دست به دست شده است، در دست گرفته اند. آرسن آواکوو، وزیر کشور گفت نیروها پرچم اوکراین را بر فراز تالار شهر برافراشتند.
XS
SM
MD
LG