لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

پوروشنکو: عاملان سقوط هواپیمای اوکراین مجازات خواهند شد


عکس آرشیوی از پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین
عکس آرشیوی از پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین
رئیس جمهوری اوکراین، در واکنش به سرنگون شدن یک هواپيمای نيروی هوايی آن کشور و مرگ ۴۹ سرنشين آن، ضمن اعلام عزای عمومی در سراسر اوکراين، وعده داد عاملان آن واقعه را مجازات کند.

پترو پوروشنکو گفت «ما نهايت تلاشمان را می‌کنیم تا عاملان مرگ اين سربازان را پيدا کنيم. با اين تروريست‌ها آنطور که لازم است برخورد خواهد شد و آنها به سزای اعمال خود خواهند رسید. اوکراينی‌های عزيز، مطمئن باشيد که خط مشی ارتش اوکراين تغيير کرده و اکنون در مقابل تهاجم می‌ايستد. سربازان ما انتقام اين واقعه را از تروريست‌ها می‌گيرند.»

اين هواپيما روز شنبه در حالي که سعی داشت خود را به فرودگاه شهر لوهانسک برساند، به دست نیروهای جدايی‌طلب طرفدار روسيه در شرق اوکراين سرنگون شد.

سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، نیز روز یکشنبه با انتشار تصاوير هوايی از استقرار تانک‌های روسی در امتداد مرز اوکراين، اعلام کرد که روسيه مجدداً تحرکات نظامی تازه ای را آغاز کرده است.

ناتو می‌گويد اين تانک‌ها هيچگونه علامتی ندارند و شبيه به تانک‌های اوکراينی، در شرق اوکراين هستند؛ مانند همان تاکتيکی که ۴ ماه پيش هنگام تصرف کريمه صورت گرفت.

اوکراین و کشورهای غربی آن، روسیه را به دخالت در امور داخلی اوکراین از طریق حمایت از گروه‌های جدایی‌طلب مخالف دولت متهم می‌کنند و سفارت آن کشور در کیف نیز روز گذشته مورد حمله گروهی از معترضان که به نقش روسيه در بحران اوکراين و هواپيمای سرنگون شده اعتراض داشتند قرار گرفت.

از سوی ديگر، گزارش ها از ادامه مذاکرات روسيه و اوکراين در مورد گاز مصرفی اوکراين خبر می دهند. مذاکرات روز اول در کیف نتيجه‌ای نداشت. اوکراين با خطر قطع جريان گاز طبیعی از طرف روسيه روبروست و در صورتی که دو کشور به توافقی نرسند، ارسال گاز از روسیه به اوکراين از دوشنبه قطع خواهد شد.

يوری پرودان، وزير انرژی اوکراين با بیان این که رفع اين بحران، نياز به انعطاف بيشتر روسيه دارد گفت «اوکراين مثل هميشه انتظار دارد مذاکرات سازنده باشد. ما در مذاکرات هميشه موضع انعطاف‌پذيری داشته‌ايم ... اما می دانيم که طرف روسی هر لحظه ممکن است نظر خود را تغيير دهد.»

اين مذاکرات از هفته پيش با ميانجيگری اتحاديه اروپا در بروکسل آغاز شد و اکنون برای دومين روز متوالی در کیف ادامه دارد. مسکو پيشنهاد کرده به میزان ۲۰ درصد از قيمت گاز صادراتی به اوکراين – که از زمان فرار ويکتور يانوکويچ، رئيس جمهوری پیشین اوکراين، افزایش داده بود – را کاهش دهد، اما اوکراين خواهان تخفيف بيشتر است.
XS
SM
MD
LG