لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

ناتو: روسیه برای شورشیان اوکراین اسلحه تأمین می کند


دبیرکل ناتو تأیید کرد که تسلیحات سنگینی که در دست شورشیان جدایی طلب اوکراین است، از سوی روسیه تأمین می شود.
دبیرکل ناتو تأیید کرد که تسلیحات سنگینی که در دست شورشیان جدایی طلب اوکراین است، از سوی روسیه تأمین می شود.

هر چند روسیه بارها گفته که از این پس به خاک اوکراین دست درازی نخواهد کرد، تصاویر ناتو خلاف این ادعا را نشان می دهد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – روز شنبه تصاویری منتشر کرد که تحرکات اخیر تانک های روسی در نزدیکی مرز اوکراین را نشان می دهد. در تصاویر ناتو تانک ها در خاک روسیه دیده می شود؛ ولی یک مقام ناتو که به شرط عدم افشای نامش اطلاعاتی در اختیار صدای آمریکا گذاشت، گفت احتمالاً این ها همان تانک هایی است که در ویدیوهای اینترنتی در شرق اوکراین دیده شده:
«در حمله نیروهای اوکراینی به شورشیان، تانک ها کاملاً واضح است. از لحاظ روانی حضور تانک ها به تقویت روحیه شورشیان کمک کرده.» مقام ناتو افزود راندن این تانک ها دشوار است و فقط کسانی که قبلاً تعلیم دیده اند از عهده این کار برمی آیند – به بیان دیگر، احتمال نمی رود که شورشیان اوکراینی کنترل تانک ها را در دست داشته اند.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو پیشتر گفته بود چنانچه گزارش های تحویل تسلیحات سنگین روسیه به «تبهکاران مسلح روسگرای اوکراین» تأیید شود، نشانه «رو به وخامت رفتن بحران در شرق اوکراین» است.

وزارت خارجه آمریکا هم تأمین تانک و اسلحه سنگین برای شورشیان جدایی طلب شرق اوکراین توسط روسیه را تأیید کرده است.

مری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گفت در سه روز اخیر کاروانی شامل سه تانک تی- ۶۴، چندین راکت انداز و خودروی سنگین از مرز روسیه وارد شهر اسنیژنی اوکراین شده اند. وی اقدام روسیه را «غیرقابل قبول» خواند.

روسیه بارها گفته که از این پس به خاک اوکراین دست درازی نخواهد کرد.

در همین حال، دولت اوکراین می گوید نیروهای امنیتی کنترل بندر ماریوپل در منطقه دونتسک را بار دیگر به دست گرفته اند. این بندر در هفته های اخیر، این بندر بارها میان ارتش اوکراین و شورشیان دست به دست شده است. آرسن آواکوف، وزیر کشور هم گفت پرچم اوکراین بر فراز تالار شهر به اهتزاز درآمده است.

در تحولی دیگر، ارتش روسیه روز پنجشنبه در کالینینگراد در ساحل دریای بالتیک یک مانور نظامی برپا کرد. کرملین این اقدام را واکنش به مانورهای ناتو در کشورهای عضو آن سازمان در نزدیکی مرزهای روسیه عنوان کرده است. بندر کوچک کالینینگراد در حاشیه کشورهای لهستان و لیتوانی قرار دارد – هر دو کشور عضو ناتو هستند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در سخنانی به مناسبت «روز روسیه» الحاق شبه جزیره کریمه به «سرزمین مادری خود» را ستود.

دولت های غربی و سازمان ملل متحد اشغال کریمه توسط روسیه را محکوم کرده اند.
XS
SM
MD
LG