لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

کی‌یف: ادعای روسیه در مورد «شروع حملات عمده اوکراین» ترفند اطلاعاتی است


سرباز اوکراینی که به نشانه سکوت انگشت بر لب گذاشته است. او یکی از سربازانی است که می‌گویند: «طرح‌ها سکوت را دوست دارند» و «شروع حمله اعلام نخواهد شد.»
سرباز اوکراینی که به نشانه سکوت انگشت بر لب گذاشته است. او یکی از سربازانی است که می‌گویند: «طرح‌ها سکوت را دوست دارند» و «شروع حمله اعلام نخواهد شد.»

یک مقام رسمی وزارت دفاع روسیه می گوید امروز، دوشنبه ۵ ژوئن، دومین روزی است که نیروهای اوکراینی می‌کوشند تا خطوط دفاعی روسیه در جنوب شرقی اوکراین را در یک منطقه ضمیمه شده توسط روسیه در هم بشکنند.

مقامات کی‌یف هم اعلام کرده اند که گزارش‌های این حمله یک ترفند اطلاعاتی است و ارتش اوکراین همچنان در حال آماده شدن برای یک ضدحمله بزرگ است.

ولادیمیر روگوف، یکی از مقامات گماشته شده مسکو در منطقه اشغالی زاپوریژیا گفت که روز دوشنبه درگیری‌ها در مرز این منطقه با استان دونتسک، پس از این که نیروهای دفاعی روسیه جلوی پیشروی نیروهای اوکراینی را در روز یکشنبه سد کردند، از سر گرفته شد.

روگوف تحرکات نظامی اوکراین را به عنوان بخشی از تلاش کی‌یف برای رسیدن به دریای آزوف و قطع کریدور زمینی به شبه جزیره کریمه – که مسکو در سال ۲۰۱۴ به خاک خود ضمیمه کرد – تفسیر کرد.

اظهارات روگوف پس از آن بیان شد که مسکو همچنین ادعا کرد که حملات بزرگ اوکراین را در پنج منطقه در شرق استان دونتسک خنثی کرده است. دونتسک یکی از چهار استانی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور ی روسیه در پاییز گذشته ادعا کرد که جزو قلمرو روسیه هستند و مسکو در حال حاضر کنترل بخش عمده ای از آن را در دست دارد.

مقامات اوکراینی هیچ حمله‌ای را تایید نکرده‌اند و امکان تایید این ادعا به طور مستقل وجود ندارد اما این گزارش‌ها این گمان را تقویت کرد که یک عملیات بزرگ زمینی توسط اوکراین به عنوان بخشی از ضدحمله مورد انتظار در جریان است.

«طرح‌ها سکوت را دوست دارند»

یک ویدیو که توسط وزارت دفاع اوکراین منتشر شد سربازان اوکراینی را در حالی که به نشانه سکوت انگشت بر لب می‌گذارند، نشان می‌دهد. آن‌ها می‌گویند: «طرح‌ها سکوت را دوست دارند» و « شروع حمله اعلام نخواهد شد.»

مرکز ارتباطات راهبردی نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرده که نیروهای روسیه در حال افزایش عملیات اطلاعاتی و روانی خود هستند. در بیانیه این مرکز در تلگرام آمده است: «گروه تبلیغاتی روسیه اطلاعات نادرستی را در مورد ضد‌حمله... منتشر می‌کند؛ حتی اگر هیچ ضد حمله‌ای وجود نداشته باشد.»

فعالیت‌های نظامی اخیر اوکراین از جمله حملات پهپادی به مسکو، حملات فرامرزی به نقاط مختلف روسیه و حملات پهپادی به زیرساخت‌های پشت خطوط روسیه، روس‌ها را عصبی کرده است و تحلیلگران معتقدند ضدحمله نیروهای اوکراینی با استفاده از تسلیحات پیشرفته اهدایی توسط متحدین غربی، می‌تواند یک تقویت روحی بزرگ برای اوکراینی‌ها باشد. آن‌ها می‌گویند که اوکراین می‌تواند در مناطق مختلف خط مقدم، که حدود ۱۱۰۰ کیلومتر امتداد دارد، فشارهای همزمان انجام دهد.

ماه هاست که مقامات اوکراینی از طرح هایی برای یک ضد‌حمله برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی و شبه‌جزیره‌کریمه حرف می‌زنند و به نظر می رسد که منتظر شرایط بهتر برای جابجایی نیروها و تجهیزات پس از سپری شدن زمستان و نیز استقرار سلاح های پیشرفته تر غربی و آموزش نیروهای اوکراینی برای استفاده از آن‌ها هستند.

XS
SM
MD
LG