لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

همزمان با موج جدید حملات هوایی روسیه به اوکراین، پهپادها به مسکو حمله کردند


تصاویری از آسیب‌ وارد شده به یک ساختمان در مسکو
تصاویری از آسیب‌ وارد شده به یک ساختمان در مسکو

مقامات روسی گفتند که روز سه‌شنبه هواپیماهای بدون سرنشین به چندین ساختمان در مسکو حمله کردند که باعث آسیب جزئی شد و برخی از مردم مجبور به تخلیه خانه‌های خود شدند. این در حالی بود که روسیه موج دیگری از بمباران کیف پایتخت اوکراین را آغاز کرده بود که به کشته شدن یک نفر انجامید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هنوز هیچ کسی مسئولیت حمله آشکار به مسکو را برعهده نگرفته است اما یکی از «مفسران تلویزیونی طرفدار کرملین» بدون اشاره به منابع خود ادعا کرد که حدود ۲۵ هواپیمای بدون سرنشین در این حمله دخالت داشته‌اند.

این رویداد هفته‌ها پس از انفجار دو پهپاد بر فراز کاخ کرملین رخ می‌دهد - حمله‌ای که روسیه اوکراین را متهم می‌کند، اگرچه کیف هرگونه مسئولیتی در مورد آن را رد کرده است - و به دنبال حملات موشکی و پهپادی روسیه به شهرهای اوکراین در این ماه رخ می‌دهد.

آندری وروبیوف، فرماندار منطقه مسکو در کانال پیام رسان تلگرام گفت که چندین پهپاد در نزدیکی مسکو سرنگون شده است. سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفت که دو نفر به دنبال کمک پزشکی بودند و هیچ یک آسیب جدی ندیدند.

خبرگزاری دولتی RIA روسیه گزارش داد که برخی از ساکنان ساختمانی در خیابان Profsoyuznaya در جنوب شهر در حال تخلیه هستند. خبرگزاری رویترز قادر به تایید مستقل این گزارش ها نبود.

در کیف، نیروهای دفاعی اوکراین اعلام کردند که بیش از ۲۰ پهپاد را در جریان موج جدید حملات هوایی روسیه در روز سه‌شنبه سرنگون کردند.

اداره نظامی کیف اعلام کرد که برخلاف اکثر حملات قبلی، این حمله فقط شامل پهپادهای شاهد ساخت ایران بوده و موشکی در آن وجود نداشته است.

مقامات اوکراینی اعلام کردند که بر اثر برخورد آوار یک پرتابه تخریب شده روسی به یک ساختمان بلندمرتبه که باعث آتش سوزی شد، یک نفر کشته و چهار نفر مجروح شدند.

مقامات اداره نظامی کیف در برنامه پیام رسان تلگرام اعلام کردند که دو طبقه بالای ساختمان ویران شده است و همچنان ممکن است افراد زیر آوار باشند.

روسیه بارها در ماه مه با استفاده از ترکیبی از پهپادها و موشک‌ها، عمدتاً در شب، به پایتخت اوکراین حمله کرده است تا ظاهراً اراده اوکراینی‌ها برای جنگ را پس از بیش از ۱۵ ماه تضعیف کند.

حملات روز سه‌شنبه، هفدهمین حمله هوایی روسیه به پایتخت در این ماه بود و پس از آن انجام شد که روز دوشنبه دو بار به شهر، از جمله یک حمله غیرعادی در روز، حمله شد.

XS
SM
MD
LG