لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

مسکو: اوکراین به شهرها و پالایشگاه‌های نفت در روسیه حمله کرد


روسیه می‌گوید حمله اوکراین به شهر شبکینو در هفت کیلومتری مرز با اوکراین چهار تن را مجروح کرده است
روسیه می‌گوید حمله اوکراین به شهر شبکینو در هفت کیلومتری مرز با اوکراین چهار تن را مجروح کرده است

روسیه روز چهارشنبه ۳۱ ماه مه، ادعا کرد که واحدهای توپخانه اوکراین برای سومین بار در هفته جاری به شهری در داخل خاک روسیه حمله کرده است و پهپادهای اوکراینی، دو پالایشگاه نفت روسیه را نیز مورد حمله قرار داده‌اند. اوکراین واکنش سریعی به این ادعا نشان نداده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هر دو کشور یکدیگر را متهم می کنند که با حملات هوایی به پایتخت‌های‌شان قصد ایجاد رعب و وحشت دارند.

از زمان تهاجم نیروهای روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، هزاران غیر نظامی کشته شده‌اند. اوکراین در این مدت، تاسیسات نفتی و نظامی روسیه را مورد حمله قرار داده است، ولی روز سه شنبه ۳۰ ماه مه، این دومین بار بود که به گفته مقام‌های روسی، مسکو هدف حمله اوکراین قرار گرفت.

به گفته سرگئی سابیانین، شهردار مسکو، در این حمله پهپادی که به مناطق ثروتمند نشین مسکو انجام شد، دو تن مجروح شدند.

فرماندار بلگورود هم گفت که در شهر شبکینو، در ۷ کیلومتری مرز اوکراین، در پی حمله واحدهای توپخانه اوکراین به یک مجتمع مسکونی، چهار خانه و یک مدرسه آسیب دیدند و چهار تن مجروح شدند که دو تن از آنها به بیمارستان منتقل شدند.

او افزود که روز دوشنبه نیز به دو تاسیسات صنعتی در نزدیکی این شهر آسیب وارد شد.

اوکراین واکنش سریعی به این اخبار نشان نداده است.

هر دو طرف درگیری می گویند که پیش از ضد حمله اوکراین برای بیرون راندن روسیه از شرق و جنوب این کشور در روزها یا هفته‌های آینده، محل‌های تجمع نیروها و تجهیزات نظامی یکدیگر را هدف قرار داده‌اند.

مقامات روسی دست نشانده مسکو در منطقه اشغالی لوهانسک می‌گویند که اوکراین با استفاده از موشک‌اندازهای «هیمارس»، ساخت آمریکا، به مزرعه‌ای در روستای کارپاتی حمله کرد.

آنها عنوان کردند که در این حمله، پنج تن کشته و ۱۹ تن زخمی شدند.

از سوی دیگر، مقامات روسی گفتند که دو پالایشگاه نفت روسیه که بزرگترین پایانه های صادرات نفت این کشور هستند، هدف حمله پهپادی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، این حمله، آتش‌سوزی در پالایشگاه آفیپسکی را به دنبال داشت و در مورد پالایشگاه ایلسکی، پهپاد پیش از انجام حمله، توسط نیروهای روسی سرنگون شد.

پس از انجام این حملات، نماینده روسیه در سازمان ملل، آمریکا را به تشویق اوکراین متهم کرد و کاخ سفید نیز تاکید کرد که از حملات اوکراین به داخل خاک روسیه حمایت نمی‌کند.

یک مقام روسیه هم بریتانیا را به علت تشویق اوکراین برای حمله به خاک روسیه مورد انتقاد قرار داد و دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه، گفت که «هر مقام بریتانیایی که به جنگ علیه روسیه کمک کند، می‌تواند هدف نظامی مشروع تلقی شود.»

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، پیش از این گفته بود که اوکراین حق استفاده از نیروهایش در فراتر از مرزهای خود را دارد.

واشنگتن و لندن، تامین کنندگان اصلی تسلیحات برای اوکراین هستند؛ مشروط بر این که از آنها برای دفاع از خود و بازپس‌گیری اراضی اشغال شده توسط روسیه استفاده کند.

از سوی دیگر، ستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای این کشور روز سه‌شنبه، ۲۲ حمله روسیه را در شرق اوکراین دفع کردند و هواپیماهای اوکراینی نیز ۱۱ حمله به نیروها و تجهیزات روسیه انجام داده‌اند.

وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد که نیروهای اوکراینی را در اطراف دو شهرک در منطقه دونتسک عقب رانده است و بی آن که مدرکی ارائه دهد، مدعی شد که آخرین کشتی جنگی اوکراین را در جریان حمله موشکی اودسا منهدم کرده است.

نیروی دریایی اوکراین اعلام کرد که به ادعاهای روسیه پاسخ نخواهد داد و در طول جنگ، هیچ اطلاعاتی در مورد میزان تلفات این کشور را منتشر نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG