لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

رئیس جمهوری اوکراین همه پرسی در کریمه را لغو کرد


رئیس جمهوری موقت اوکراین فرمانی را امضا کرد که همه پرسی الحاق کریمه به روسیه را لغو می کند، اما مقامات کریمه تاکید می کنند رفراندوم برگزار خواهد شد.

اولکساندر تورچینف، فرمان فوق را روز جمعه، یک روز پس از آن که پارلمان کریمه رای داد شبه جزیره به بخشی از روسیه تبدیل شود، امضا کرد.

تورچینف روز پنجشنبه، همه پرسی را یک «مضحکه» نامید و ارتش روسیه را به سازمان دادن آن متهم کرد و گفت او و پارلمان اوکراین باید از تمامیت و حاکمیت کشور حفاظت کنند. تورچینف همچنین گفت پارلمان اوکراین طرحی را برای انحلال پارلمان کریمه بررسی خواهد کرد.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت روز جمعه گفت : هیچکسی در جهان متمدن نتایج رفراندوم را قبول نخواهد کرد.

او به خبرنگاران گفت می خواهد به جدایی طلبان و کسان دیگری که آنها را «خائنین به کشور» توصیف کرد هشدار دهد تصمیماتشان غیر قانونی است. رهبران آمریکا و اروپا نیز همه پرسی را غیر قانونی نامیده اند.

یاتسنیوک گفت دولت او آماده است مناسبات با روسیه را بازسازی کند. اما یاد آور شد مسکو باید سربازانش را فراخواند، توافقنامه هایی را که با اوکراین دارد اجرا کند، و از حمایت از جدائی خواهان در کریمه دست بردارد.

مقامات کریمه گفتند همه پرسی برگزار خواهد شد. میخائیل مالیشف، رئیس کمیسیون انتخابات که بر همه پرسی نظارت دارد، روز جمعه گفت: «کیف قادر نخواهد بود از رفراندوم جلوگیری کند، و مطابق برنامه در روز ۱۶ مارس برگزار خواهد شد.»

در این میان در مسکو، رئیس پارلمان روسیه روز جمعه گفت قانونگذاران از تصمیم مردم کریمه اگر درهمه پرسی به پیوستن به روسیه رای بدهند، حمایت خواهند کرد. در همین حال، ده ها هزار نفر برای نشان دادن همبستگی با مقامات کریمه که از روسیه طرفداری می کنند، در مسکو جمع شدند.

از هنگامی که نیروهای روسیه وارد شبه جزیره کریمه شدند، اوکراین و روسیه در رویاروئی پرتنشی درگیر شده اند.

روز پنجشنبه، پارلمان کریمه، که تحت حمایت مسکو است، رای داد شبه جزیره کریمه بخشی از روسیه باشد و زمینه را برای همه پرسی آماده ساخت.

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از یک مقام در مرزبانی اوکراین گفت روسیه اینک ۳۰ هزار سرباز در کریمه دارد، نزدیک دو برابر رقمی که مقامات اوکراین قبلا اعلام کرده بودند.

روز پنجشنبه، یولیا تیموشنکو، یکی از رهبران اپوزیسیون اوکراین، اروپا را ترغیب کرد برای جلوگیری از پیوستن شبه جزیره کریمه به روسیه اقدام کند و گفت چنین حرکتی تمامی قاره را بی ثبات خواهد ساخت.
XS
SM
MD
LG