لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

گفتگوی تلفنی اوباما و پوتین


شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنای روسیه) اعلام کرد اگر منطقه کریمه اوکراین در رفراندومی تصمیم بگیرد که از اوکراین جدا و به روسیه ملحق شود، این مجلس از آن تصمیم حمایت خواهد کرد. خبرگزاری ریانووستی این مطلب را به نقل از رئیس شورای فدراسیون روسیه گزارش کرد.

پارلمان کریمه در سایت اینترنتی خود گفته است رفراندوم الحاق به روسیه ۱۶ مارس برگزار می شود و از روسیه خواسته است آماده الحاق کریمه به فدراسیون روسیه باشد.

در همین حال، کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است اقدامات مسکو در اوکراین نقض حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین است.

مقامات می گویند رهبران دو کشور یک ساعت روز پنجشبنه به صورت تلفنی با هم گفتگو کردند. این اولین تماس مستقیم گزارش شده دو رئیس جمهوری از روز شنبه است. نیروهای روسیه کنترل شبه جزیره کریمه در اوکراین را بدست گرفته اند.

کاخ سفید می گوید باراک اوباما به رهبر روسیه گفت هنوز راهی برای حل دیپلماتیک اختلافات وجود دارد. او گفت این راه شامل آن می شود که نیروهای روسیه به پایگاه های خود در کریمه بازگردند، دولت اوکراین و دولت روسیه با هم به صورت مستقیم گفتگو کنند، و ناظران بین المللی به منطقه دسترسی داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که حقوق اقلیت روس کریمه حفظ می شود.

کاخ سفید در بیانیه ای از ادامه تلاش های دیپلماتیک آمریکا برای حل بحران اوکراین خبر داد و گفت جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به مذاکرات با سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه و دولت اوکراین و شرکای بین المللی آمریکا در روزهای آتی ادامه می دهد.

پوتین گفت هنور اختلافاتی با آمریکا در مورد رویکرد دو کشور و ارزیابی بحران اوکراین وجود دارد. کرملین این اظهارات را پس از تماس تلفنی پوتین با اوباما گزارش کرد.

در بیانیه ای که روز جمعه منتشر شد، پوتین گفت: مقامات جدید کیف، که در یک کودتا علیه قانون اساسی به قدرت رسیدند، تصمیماتی «کاملا نا مشروع» به مناطق شرق، و جنوب شرق کریمه تحمیل کرده اند.

این بیانیه ادامه می دهد: روسیه نمی تواند درخواست ها برای کمک در این مورد را نادیده بگیرد و بر این اساس در مطابقت کامل با قوانین بین المللی اقدام می کند.»

پیشتر، کاخ سفید روز پنجشنبه گفت باراک اوباما فرمانی امضا کرده است که اجازه می دهد تحریم هایی بر گروه ها و افرادی اعمال شود که با فعالیت هایشان روند یا نهادهای دمکراتیک در اوکراین را تضعیف می کنند.

آمریکا برای آن دسته از اتباع روسیه و منطقه کریمه که صلح و ثبات اوکراین را تهدید می کنند، محدودیت های ویزا وضع می کند. مقامات آمریکایی نام این افراد را ذکر نکرده اند. آنها درباره اینکه آیا محدودیت ویزا شامل ولادمیر پوتین نیز می شود، خودداری کردند.


در اطلاعیه کاخ سفید گفته می شود هدف دستور رئیس جمهوری مقاماتی هستند که دارایی های اوکراین را حیف و میل کرده اند، یا مدعی شده اند اقتدار دولت را بدون این که از دولت کیف اجازه داشته باشند، اعمال می کنند.

آقای اوباما روز پنجشنبه برگزاری رفراندوم در پیش رو که قانونگذاران حامی روسیه در پارلمان منطقه کریمه اوکراین به آن رای داده اند را غیر قانونی خواند. با این رفراندوم قانونگذاران کریمه می خواهند این منطقه را از اوکراین جدا و به فدراسیون روسیه ملحق کنند.

باراک اوباما به خبرنگاران در کاخ سفید گفت این رفراندوم ناقض قوانین بین المللی و قانون اساسی اوکراین است.

او گفت در هر بحثی در مورد آینده اوکراین باید دولت مشروع این کشور نیز شرکت داشته باشد.

واکنش کیف

اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین می گوید او روند به تعلیق در آوردن قدرت پارلمان کریمه که مورد حمایت روسیه است را آغاز کرده و تصمیمات آن را اقداماتی «بیهوده» خواند. او ارتش روسیه را متهم به سازماندهی رای گیری پارلمان کریمه در مورد رفراندوم کرد.

اولکساندر تورچینف، گفت پارلمان اوکراین از یکپارچگی کشور و حق حاکمیت ملی حفاظت می کند.

آرسینی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین نیز که برای شرکت در یک نشست اتحادیه اروپا به بروکسل رفته بود، رای گیری روز پنجشنبه پارلمان کریمه برای برگزاری رفراندوم الحاق به روسیه را «یک تصمیم نامشروع» خواند.

او گفت دولتش از مسکو می خواهد «از کسانی که تجزیه طلبی را ترویج می کنند حمایت نکند.»

نخست وزیر موقت اوکراین گفت دولتش حاضر است با مسکو درباره این بحران مذاکره کند. او گفت: «ما یک دولت ضد روسیه نیستیم، ما یک دولت حامی اوکراین هستیم. اگر روسیه آماده مذاکره است، ما نیز آماده هستیم.»
XS
SM
MD
LG