لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۴

اتحادیه اروپا وضع تحریم علیه روسیه را بررسی می کند


رهبران اروپا می گویند روسیه بر سر مداخله نظامی در شبه جزیره کریمه با تحریم هایی روبرو خواهد شد، مگر این که نیروهایش را خارج سازد یا در مذاکرات برای فرو نشاندن بحران شرکت کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه هنگام ورود به نشست اضطراری اتحادیه اروپا در بروکسل گفت « ما پیامی بسیار روشن برای دولت روسیه می فرستیم که آنچه اتفاق افتاده غیر قابل قبول است و باید پیامدهایی داشته باشد.»
با این حال، به نظر می رسد بین کشورهای نزدیک مرزهای روسیه و قدرت های اقتصادی غرب – از جمله آلمان – که روش پرخاشگرانه تری برگزیده اند، اختلاف وجود دارد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت این موضوع که آیا تحریم ها اجرا خواهد شد یانه، همچنین به چگونگی پیشرفت سیاسی بستگی دارد.

رئیس جمهوری لیتوانی تاکید کرد روسیه « خطرناک است»، و هشدار داد «روسیه می خواهد مرزهایش را توسعه دهد. بعد از اوکراین به سراغ مولدوا خواهد رفت.»

اسوشیتد پرس می گوید از جمله تحریم های اولیه که مسکو ممکن است روبرو شود، تعلیق مذاکرات درباره آزاد شدن ویزا و یک توافق اقتصادی است. احتمال نمی رود گام های بیشتر مانند مسدود ساختن دارائی ها و ممنوعیت های مسافرتی مقامات روسیه برداشت شود، زیرا اروپا مناسات اقتصادی نزدیکی با روسیه دارد.

روسیه، سومین شریک بازرگانی اروپا و بزرگترین فروشنده گاز و نفت به آن است. صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در سال ۲۰۱۲به ۱۲۳میلیارد یورو ( ۱۷۰ میلیارد دلار) بالغ شد، و بانک های اروپایی حدود ۲۰۰ میلیارد یورو وام معوقه به روسیه دارند.

کامرون، مرکل ، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و دونالد تاسک نخست وزیر لهستان ، پیش از حضور در جلسه رسمی در باره هماهنگ ساختن استراتژی های خود بحث کردند. رهبران اتحادیه سپس جلسه را با گفت و گوهایی با نخست وزیر جدید اوکراین آغاز کردند.
XS
SM
MD
LG