لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

اوباما: آمریکا از آرمانهای مردم اوکراین حمایت می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در کاخ سفید گفت فرمانی که او امضا کرده است، اجازه می دهد علیه کسانی که تمامیت ارضی اوکراین را نقض کنند یا دارائی های مردم اوکراین را سرقت کنند، تحریم هایی اعمال شود.

او گفت این گام ها در «هماهنگی نزدیک» با متحدان اروپایی آمریکا برداشته می شود، و افزود «خوشنود است که وحدت بین المللی ما در این لحظه مهم نشان داده می شود.»

متن کامل سخنان رئیس جمهوری آمریکا از این قرار است:


توضیح کوتاهی می دهم در مورد مواضع و فعالیت های تازه مان نسبت به بحران اوکراین. از زمان تجاوز روسیه به اوکراین، ما تلاش کرده ایم جامعه جهانی را برای محکوم کردن این اقدام غیر قانونی بسیج کنیم. صبح امروز فرمانی صادر کرده ام برای اعمال تحریم علیه افراد حقیقی و حقوقی که استقلال و تمامیت ارضی اوکراین را نادیده گرفته اند. این فرمان شامل مسدود کردن دارایی های شرکت ها و کسانی هم می شود که در این تجاوز نقش داشته اند.

وزارت امور خارجه آمریکا هم محدویت هایی را برای سفر اشخاص و مقام هایی که در بحران کریمه داشته اند، تدارک خواهد دید. این گام را هماهنگ با کشورهای متحدمان در اروپا انجام داده ایم برای آن که به روسیه بگوییم که اقداماتش هزینه دارد. من امروز با مقام هایی از چند کشور اروپایی صحبت کرده ام و خوشحالم که در این لحظه اقدامات و مواضع ما نشانه همبستگی است.

گام دیگری که به اتفاق کشورهای دوستمان در اروپا انجام داده ایم آن است که منتهای کوششمان را برای کمک به دولت اوکراین به کار بندیم. در بروکسل نیز اقداماتی در همین راستا در حال انجام است تا مسکو متوجه باشد که نادیده گرفتن قوانین و موازین بین المللی برایش هزینه در برخواهد داشت.

برگزاری همه پرسی در کریمه با قانون اساسی اوکراین مغایرت دارد. اتخاذ هر گونه تصمیمی پیرامون آینده اوکراین باید با مشارکت دولت آن انجام شود. امروز دیگر زمان آن گذشته که حاکمان کشورها، مرزهای بین المللی را نادیده بگیرند. البته می خواهم تصریح کنم که حل و فصل این مشکلات و برداشتن گام هایی در راستای حل این بحران می تواند با احترام به موازین فدراسیون روسیه انجام شود.

در این حال باید توجه داشت که کریمه بخشی از اوکراین است و هر نوع اقدامی پیرامون کریمه باید با در نظرگرفتن این موضوع انجام گیرد و با در نظر گرفتن ریشه های روسی شماری از شهروندان اوکراین. در این باب مذاکراتی می تواند انجام شود که انجام این مذاکرات با مشارکت بازیگران دیگر جامعه جهانی میسر است.

روسیه می تواند به حضور خود در کریمه ادامه دهد، اما به شرط آن که به قانون اساسی اوکراین احترام بگذارد و تمامیت ارضی و استقلال اوکراین را به رسمیت بشناسد و جهان نیز باید حامی مردم اوکراین باشد . جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم اکنون در حال انجام گفت و گوهایی در این مورد است که اوکراین و روسیه نیز در آنها شرکت دارند. اما اگر روسیه به نقض موازین بین المللی ادامه دهد، ما نیز موضع خود را تقویت خواهیم کرد و جامعه جهانی و کشورهای متحدمان نیز همراهمان خواهند بود. در این راستا ما خواهان تثبیت استقلال و امینت کشورهای متحدمان در اروپای شرقی هستیم.

نکته آخر آن که طی روزهای اخیر سخنان زیادی پیرامون تنش جاری در اوکراین در کنگره آمریکا مطرح شده است. امروز بار دیگر از نمایندگان کنگره می خواهم که حرفشان را به عمل بدل کنند و حامی مردم اوکراین باشند و لوایح اعطای وام از سوی صندوق جهانی پول و کمک مالی از سوی دولت آمریکا به اوکراین را برای اثبات این حمایت تصویب کنند. این حمایت ها به حفظ استقلال مردم اوکراین کمک می کند و زمینه امکان اصلاحات را در آن کشور فراهم می آورد تا با انتخابات منصفانه و آزاد که در ماه مه برگزار می شود، این اصلاحات محقق شود.

امروز جهان شاهد آن است که ایالات متحده با دوستانش در جامعه جهانی و کشورهای متحدش در شرق اروپا موضعی قاطع در راستای اجرای موازین بین المللی اتخاذ کرده است تا نتیجه ای حاصل شود که مردم اوکراین شایسته آنند. این مواضع و اقدامات را ادامه می دهیم تا نتیجه ای که عادلانه است، حاصل شود و حل این بحران میسر شود.
XS
SM
MD
LG