لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

کشته شدن ۱۳ سرباز اوکراین در حمله جدایی طلبان


سربازان اوکراین در نزدیکی محلی که شورشیان ۱۳ سرباز را کشتند.
سربازان اوکراین در نزدیکی محلی که شورشیان ۱۳ سرباز را کشتند.

رییس دولت موقت اوکراین می گوید در حمله جدایی طلبان طرفدار روسیه به یک پاسگاه نظامی در منطقه دونتسک در شرق کشور، ۱۳ سرباز کشته شدند.

اولکساندر تورچنیف روز پنجشنبه گفت سربازانی که در حمله شبانه در نزدیکی شهر وولناواخا کشته شدند، «جانشان را فدای اوکراین کردند.»

او گفت جدایی طلبان با خمپاره ، نارنجک انداز و تسلیحات سنگین به پاسگاه حمله کردند.

مقام های فرمانداری دونتسک گفتند ۱۶ تن کشته شدند، اما مشخص نکردند آیا همه کشته شدگان سرباز بودند یا نه. به گفته آنها، ۳۲ نفر نیز مجروح شدند. سرباز دیگری شب هنگام در منطقه لوهانسک کشته شد.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین روز پنجشنبه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست جلسه ای برای بحث در باره جدید ترین خشونت تشکیل دهد، و روسیه را به کوشش برای دامن زدن به مناقشه و برهم زدن انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، که قرار است روز یکشنبه برگزار شود، متهم ساخت.

روسیه، کیف را به تشدید عملیات نظامی در شرق اوکراین و خودداری از اجرای برنامه هایی برای متوقف کردن آن متهم می کند.

در این میان، وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه گفت ۲۰ ترن و هواپیمای پر از سرباز از منطقه مرزی با اوکراین خارج شده اند.

روز پنجشنبه همچنین آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت شماری از سربازان روسیه در نزدیکی مرز اوکراین فعال هستند که ممکن است حاکی از آماده شدن برخی از آنها برای خروج باشد.

کشورهای غربی به استقرار ده ها هزارسرباز روسی در منطقه اعتراض کرده اند، و ابراز نگرانی می کنند که امکان دارد روسیه خود را برای حمله دیگری در پی انضمام شبه جزیره کریمه در ماه مارس ، آماده سازد.

مقامات روسیه در چند هفته گذشته بارها گفته اند سربازان از مرز خارج خواهند شد.

راسموسن روز پنجشنبه در صفحه توئیتر، ابراز امیدواری کرد جابجایی نیروها آغاز خروجی کامل و واقعی باشد، اما یاد آور شد اکثر سربازان روسی در نزدیکی مرز باقی هستند.

او از روسیه خواست به تعهدات بین المللی خود، بویژه در حالی که اوکراین برای انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه آماده می شود، عمل کند.
XS
SM
MD
LG