لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

نگرانی پیلای از نقض حقوق بشر در اوکراین


ناوی پیلای مسئول شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
ناوی پیلای مسئول شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

ناطران سازمان ملل متحد می گویند خشونت ها در شرق اوکراین موجب شده وضعیت حقوق بشر در آن منطقه رو به وخامت بگذارد.

در میانه بحران سیاسی بین کیف و جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین، ناوی پیلای مسئول شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه گفت یافته های ناظران این سازمان موجب بروز نگرانی های عمیقی در مورد اقلیت هایی که در کریمه با آزار و اذیت روبرو هستند، شده است.

روسیه، که در ماه مارس در پی یک همه پرسی، شبه جزیره کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، گفته است گزارش سازمان ملل متحد انگیزه سیاسی دارد و بی طرفانه نیست.

جدایی طلبان در استان های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین، روز یکشنبه پس از برگزاری همه پرسی اعلام کردند «جمهوری های مستقل خلق» در آن دو منطقه تشکیل داده اند و گفته آنها انتخابات ریاست جمهوری ۴ خرداد (۲۵ ماه مه) را در مناطق تحت کنترل خود برگزار نخواهند کرد.

جدایی طلبان در دونتسک می گویند از مسکو درخواست کرده اند ادغام رسمی آن منطقه در فدراسیون روسیه را بررسی کند. اما خبرگزاری روسی اینترفکس روز پنجشنبه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت از طرف آنچه که «جمهوری خلق دونتسک» خوانده شده هیچ درخواست رسمی برای پیوستن به روسیه دریافت نکرده است.

بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به روسیه هشدار داده اند اگر مسکو در انتخابات اوکراین اخلال ایجاد کند، با تحریم های اقتصادی سنگین تری روبرو خواهد شد.

در این میان، گزارش ها حاکی است روز جمعه نبردهایی بین سربازان دولت اوکراین و نیروهای جدائی خواه در اطراف شهرهای اسلوویانسک و کراماتورسک در شرق اوکراین در گرفت.
XS
SM
MD
LG