لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

پوتین مشروعیت انتخابات اوکراین را زیر سئوال برد


ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه

رییس جمهوری روسیه روز چهارشنبه نسبت به مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین ابراز تردید کرد، اما گفت روسیه جهت کمک به فراهم کردن شرایط مطلوب برای رای گیری در روز یکشنبه، سربازانش را از مرز اوکراین دور می کند.

ولادیمیر پوتین در آخرین روز سفر رسمی خود از شانگهای چین گفت تقویت مناسبات با «کسانی که در نتیجه عملیات تنبیهی در جنوب شرقی اوکراین به قدرت رسیده اند» دشوار خواهد بود؛ اشاره او ظاهرا به عملیات امنیتی دولت اوکراین علیه جدایی طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین است.

مقام های روسی عملیات نیروهای اوکراین را «تنبیهی» می خوانند در حالی که کیف اصرار دارند عملیات نیروهای اوکراینی بخشی از تلاش های مشروع دولت اوکراین برای محافظت از تمامیت ارضی کشور است.

پوتین همچنین کیف را به سنگ اندازی در کار مطبوعات متهم کرد و گفت با دو روزنامه نگار روس که در یک سایت خبری طرفدار کرملین کار می کنند و روز ۲۸ اردیبهشت ( ۱۸ ماه مه) توسط نیروهای امنیتی اوکراین بازداشت شدند، به شیوه ای غیرقابل قبول رفتار می شود و این موضوع می تواند پرسش هایی در باره «مشروعیت کل روند سیاسی» در اوکراین را برانگیزد.

مقام های اوکراین می گویند در صندوق عقب خودروهای خبرنگاران روسی، موشک های قابل حمل ضدهوایی پیدا شد. رییس جمهوری روسیه این اتهام را «مطلقا یاوه و پوچ» نامید.

او اظهار نظر کرد که در اوکراین اگر پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری (۴ خرداد ماه)، قانون اساسی جدید به همه پرسی گذاشته می شد، ثبات بیشتری بوجود می آمد.

پوتین همچنین گفت دستور داده است سربازان روسیه از محل های آموزشی در نزدیکی مرز اوکراین دور شوند، تا شرایط بهتر بیشتری برای انتخابات روز یکشنبه فراهم آید.

وزارت دفاع روسیه نیز روز چهارشنبه گفت نیروهای مستقر در مناطق روستوو، بلگوراد و بریانسک، برای بازگشت به پایگاه های دایمی خود، حرکت به سوی ایستگاه های قطار و فرودگاه ها را آغاز کرده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت هیچ نشانه آشکاری از عقب نشینی سربازان روسی دیده نشده است.

واشنگتن و متحدان آن در ناتو بارها مسکو را متهم کرده اند از استقرار سربازان برای مرعوب ساختن دولت اوکراین در حالی که برای انتخابات آماده می شود استفاده می کند.

پیشتر در روز چهارشنبه، جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا در پی دیداری با رئیس جمهوری رومانی در بخارست، به روسیه هشدار داد اگر روند انتخابات در اوکراین را تضعیف کند، ممکن است تحریم های سخت تری علیه آن وضع شود.
XS
SM
MD
LG