لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

برگزاری مذاکرات وحدت در اوکراین


در مذاکرات در خارکیف آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر - نفر دوم از سمت چپ - و دیگر مقامات ارشد اوکراین شرکت داشتند
در مذاکرات در خارکیف آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر - نفر دوم از سمت چپ - و دیگر مقامات ارشد اوکراین شرکت داشتند
مقامات دولت اوکراین در باره راه های پایان بحران سیاسی کشور بحث کرده اند. درهمین حال، هیات انتخابات دولت کیف هشدار داد جدائی خواهان طرفدار روسیه در بخش های شرق اوکراین ممکن است انتخابات ریاست جمهوری را بر هم بزنند.

رهبران دولت مرکزی و منطقه ای روز شنبه دومین دور گفت و گوهای وحدت را بر گزار کردند، اما در این زمینه که پیشرفتی نیز صورت گرفت یانه ، گزارشی منتشر نشده است. ازجناح های جدائی خواه که در تلاش بوده اند تاسیسات دولت اوکراین در شرق را تصرف کنند، برای مذاکرات دعوت نشده بود.

در کیف، کمیسیون مرکزی انتخابات از دولت موقت مرکزی خواست برای تضمین امنیت در شرق گام هایی بردارد و گفت ناامنی ممکن است تقریبا دو میلیون نفر را از شرکت در انتخابات ۲۵ مه باز دارد.

کمیسیون گفت به دلیل تهدید ها و اقدامات غیر قانونی جدائی خواهان قادر نبوده است مقدمات لازم برای رای گیری را در بخش های بزرگی از شرق کشور فراهم آورد. گروه های طرفدار روسیه کنترل بیش از دوازه شهر بزرگ و کوچک را بدست گرفته اند.

علیرغم حمله یک ماهه، ارتش اوکراین نتوانسته است کنترل مناطق صنعتی اصلی دونتسک و لوهانسک را پس بگیرد – در آنجا شورشیان جمهوری اعلام کرده اند.

غرب انتخابات را برای فرونشاندن بحران در جناح شرقی اروپا و جلوگیری از تجزیه بیشتر اوکراین، در پی اقدام روسیه در انضمام کریمه به خاک خود، مهم می بیند.

آمریکا و متحدانش مسکو را برای خودداری از مداخله در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین زیر فشار گذاشته اند، اما وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در بیانیه ای خواست عملیات سربازان و نیروی هوایی کیف در شرق اوکراین بی درنگ متوقف شود.

در واشنگتن، کاخ سفید گفت باراک اوباما روز جمعه تلفنی با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت و گو کرد و هردو یاد آور شدند که اگر روسیه به رفتار تحریک آمیز و بی ثبات کننده خود در اوکراین ادامه دهد، با هزینه های عمده بیشتری روبرو خواهد شد.

گفته می شود اوباما برای صدور دستور وضع تحریم های زیاد تری که بر بخش های اصلی اقتصاد روسیه تاثیر خواهد گذاشت، آماده می شود.
XS
SM
MD
LG