لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

مقام روسیه: انتخابات در اوکراین بحران را عمیق تر می کند


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین شکاف های سیاسی را عمیق تر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری روسیه گریگوری کاراسین معاون وزیر خارجه در دیداری با سفیر بریتانیا در مسکو، بر اهمیت اجرای «نقشه راه»، که سازمان امنیت و همکاری برای اروپا تهیه کرده است، و نیز اصلاحات قانون اساسی در اوکراین در پی توافق بدست آمده در ژنو، تاکید کرد.

او یاد آور شد «بدون اجرای توافقنامه ها و متوقف کردن فوری عملیات خصمانه توسط واحدهای نظامی اوکراین در مناطق جنوبی، انتخابات ۲۵ مه فقط می تواند بر اختلافات در کشور بیافزاید.»

در مذاکرات ژنو، نمایندگان ایالات متحده آمریکا، روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا با اقداماتی برای کاهش تنش در اوکراین موافقت کردند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه گفته است انتخابات در اوکراین می تواند «گامی در جهت درست باشد» ، اما دیگر مقامات تلویحا گفته اند مسکو ممکن است نتایج رای گیری را برسمیت نشناسد، بویژه اگر کیف به استفاده از نیروهای مسلح در شرق اوکراین ادامه دهد.

مقامات کیف، که مسکو آنها را برسمیت نمی شناسد، در کوشش برای بازستانی ساختمان هایی که جدایی طلبان طرفدار روسیه اشغال کرده اند، نیروهای نظامی و امنیتی را به شرق اوکراین فرستاده اند.

وزارت امور خارجه روسیه گفت این عملیات «از برداشتن گام های واقعی به سوی کاهش تنش جلوگیری می کند.»
XS
SM
MD
LG