لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

بریتانیا مانع از فروش «غلات دزدی اوکراین» از سوی روسیه می‌شود


برداشت گندم توسط کشاورزان اوکراینی در میانه جنگ مسکو علیه کی‌یف- ۱۴ ژوئن ۲۰۲۲
برداشت گندم توسط کشاورزان اوکراینی در میانه جنگ مسکو علیه کی‌یف- ۱۴ ژوئن ۲۰۲۲

بریتانیا می‌گوید در حال فراهم آوردن تمهیداتی است تا مانع از فروش غلات ربوده شده کشور اوکراین توسط روسیه در بازارهای جهانی شود.

جورج یوستیس، وزیر محیط زیست بریتانیا، روز دوشنبه گفت که بریتانیا بر روی نوعی از فن‌آوری کار می‌کند که می‌تواند مبدا محصول زراعی گندم را مشخص کند و به این ترتیب امکان فروش گندم ربوده شده از اوکراین از سوی روسیه مسدود می‌شود.

پیشتر گزارش شده بود که روسیه بخشی از محصولات کشاورزی و غلات اوکراین را به عنوان محصولات خود به بازارهای جهانی از جمله ترکیه ارسال کرده است. این درحالی است که ترکیه هفته پیش اعلام کرد در حال تحقیق پیرامون این ادعاها است. روسیه تمامی اتهام‌های واردشده در این زمینه را تکذیب کرده است.

روسیه و اوکراین در مجموع حدود یک سوم غلات جهان را تأمین می‌کنند.

آقای یوستیس، وزیر محیط زیست و مواد غذایی و امور روستایی بریتانیا، تصریح کرد کشورش در این زمینه با استرالیا همکاری میکند تا گندم ربوده شده محصول اوکراین راه به بازار نیابد. او همچنین افزود کشورش در حال بررسی امکان کمک به اوکراین در جهت مرمت خطوط آهن آن کشور است تا به این ترتیب، گندم اوکراین امکان صادرات از راه زمین به خارج از این کشور را پیدا کند.

هجوم نظامی روسیه به اوکراین در اسفند سال گذشته و به دنبال آن محاصره دریایی بنادر اوکراین در دریای سیاه، موجب شده است اوکراین که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد غذایی در جهان به شمار می‌رود، نتواند بیشتر ۲۰ میلیون تن غلات ذخیره شده‌اش را صادر کند.

XS
SM
MD
LG