لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

تاکید جدایی طلبان اوکراین بر انجام همه پرسی


عکس آرشیوی - یکی از معترضان طرفدار روسیه در دونتسک، شرق اوکراین
عکس آرشیوی - یکی از معترضان طرفدار روسیه در دونتسک، شرق اوکراین
شبه نظامیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین می گویند با وجود درخواست رییس جمهوری روسیه برای به تاخیر انداختن انجام همه پرسی بر سر تاسیس «جمهوری های خلق»، آن را برگزار خواهند کرد.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه خواست این همه پرسی به تاخیر انداخته شود، با این حال نمایندگان جدایی طلبان طرفدار روسیه در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین روز پنجشنبه اعلام کردند این همه پرسی مطابق برنامه، روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ ماه مه) انجام خواهد شد.

خبرگزاری روسی نووستی به نقل از دنیس پوشیلین، رهبر جمهوری خودخوانده خلق دونتسک گفت در جریان همه پرسی از شهروندان پرسیده خواهد شد آیا از «اعلام استقلال جمهوری خلق دونتسک » پشتیبانی می کنند یانه.

همین سئوال از ساکنان لوهانسک در مورد جمهوری خلق لوهانسک پرسیده خواهد شد.

روشن نیست آیا جدایی طلبان قادر خواهند بود یک رای گیری منطقه ای را سازماندهی و برگزار کنند یا نه. نظرسنجی ها نشان می دهند ۷۰ درصد مردم در شرق اوکراین می خواهند بخشی از اوکراین باقی بمانند.

پوتین روز چهارشنبه به جدایی طلبان توصیه کرد همه پرسی را به تاخیر بیاندازند تا شرایط لازم برای گفتگو بین آنها و دولت اوکراین فراهم شود. وی همچنین برای نخستین بار اظهار کرد که انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در ۴ خرداد ( ۲۵ ماه مه) «حرکتی در مسیر درست» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با جان کری همتای آمریکایی خود روز پنجشنبه از طریق تلفن، در باره اقدامات مشترکی که بتوان با هدف کاستن از بحران اوکراین انجام داد، به گفتگو پرداخت.

خبرگزاری رویترز همچنین می گوید میانجیگرهای بین المللی پیشنویس یک پیشنهاد صلح با عنوان «نقشه راه» را روز پنجشنبه به کیف ارائه دادند. در این پیشنهاد اشاره ای به همه پرسی نشده است اما تاکید کرده که انتخابات ۴ خرداد برای ثبات آن کشور امری حیاتی است.

سخنگوی کرملین گفته است اگر دولت کیف در برابر به تاخیر افتادن همه پرسی به حملات نظامی علیه جدایی طلبان پایان دهد و با آنها وارد مذاکره شود، ممکن است بحران به پایان برسد و انتخابات ریاست جمهوری مشروع تلقی شود.

با این حال دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد که دولت به حمله به شورشیان جدایی طلب ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG