لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

درخواست پوتین برای تاخیر در همه پرسی اوکراین


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین از جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین خواست همه پرسی که قرار است روز یکشنبه برگزار شود را به تاخیر اندازند.

رییس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در پی دیداری با رییس سازمان امنیت و همکاری در اروپا در مسکو گفت دلیل چنین درخواستی این است که شرایط لازم برای گفتگو با دولت اوکراین فراهم آید.

پوتین مقامات کیف را مسئول بحران بوجود آمده دانست و آنها را به در دست گرفتن قدرت از طریق کودتا و خودداری از خلع سلاح عناصر دست راستی و ناسیونالیست افراطی متهم کرد، اما با این حال گفت بحران باید هرچه زودتر حل شود و منافع شهروندان اوکراین، در هر کجا که زندگی می کنند، تامین شود.

جدایی طلبان طرفدار روسیه در منطقه دونتسک در شرق اوکراین روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ ماه مه) را برای برگزاری رفراندوم تعیین کرده اند که از ساکنان آن مناطق خواسته می شود به پیشنهاد ایجاد «جمهوری مردم دونتسک» رای بدهند.

رهبر خودخوانده جمهوری مردم دونتسک به خبرگزاری رویترز گفت «مجمع خلق» این درخواست رییس جمهوری روسیه را بررسی خواهد کرد و افزود آنها، احترام زیادی برای پوتین قایل هستند.

آقای پوتین همچنین از مقامات اوکراین خواست آنچه را «عملیات نظامی و تنبیهی» در جنوب شرقی اوکراین نامید بی درنگ متوقف کنند و گفت نیروهای نظامی روسیه از مرز اوکراین عقب نشینی کرده اند.

مقامات روسیه بارها ادعا کرده اند به نیروها دستور داده شده است، پس از انجام تمرین های نظامی در امتداد مرزهای مشترک با اوکراین، به پایگاه های خود باز گردند، اما مقام های سازمان ناتو گفته اند آنها علایمی که نشان دهنده چنین کاری باشد، ندیده اند.
XS
SM
MD
LG