لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

ناظران اروپایی در اوکراین آزاد شدندجان کری وزیرامور خارجه آمریکا، آزادی ناظران اروپایی را که در اوکراین به اسارت گرفته شده بودند گامی مثبت نامیده است ، اما می گوید برای آرام ساختن وضع به اقدامات بیشتری نیاز است.

کری که روز شنبه در کینشاسا، پایتخت جمهوری دمکراتیک کنگو سخن می گقت، اظهار داشت مهم است روسیه به حمایت از جدائی خواهانی که شماری از ساختمان ها را در شرق اوکراین تصرف کرده اند، پایان دهد.

کری این موضوع را روز شنبه در پی گفت و گوی تلفنی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه عنوان کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه می گوید لاوروف به کری گفت امریکا باید با استفاده از نفوذ خود دولت اوکراین را وادار سازد به عملیات نظامی در جنوب شرقی کشور پایان دهد.

جدائی خواهان طرفدار روسیه هفت ناظر بین المللی همراه با پنج دستیار اوکرائینی آنها را، که بیش از یک هفته پیش در شهر اسلویانسک به اسارت گرفته بودند، روز شنبه آزاد کردند.

ناطران بر اساس توافق چهارجانبه ای با سازمان امنیت و همکاری در اروپا برای نظارت بروضعیت امنیتی و چگونگی رعایت حقوق بشر در شرف و جنوب روسی زبان اوکراین کار می کردند. توافقنامه را روسیه، اوکراین، امریکا و اتحادیه اروپا در ژنو امضا کردند.

بنا به گزارش های خبری، یک رهبر شورشی گفت او به دلیل افزایش ناامنی در شهر دستور داد ناظران آزاد شوند. شورشیان ادعا می کردند برخی از آنان جاسوس هستند.

روز شنبه همچنین یک مقام اطلاعاتی گفت نیروهای اوکراین وارد شهر کراماتورسک، در حدود ۱۷ کیلومتری اسلویانسک شده اند، و کنترل یک مرکز رادیویی و تلویزیونی در شرق شهر را دوباره بدست گرفته اند.

مردان مسلح طرفدار روسیه بر شماری از تاسیسات مهم در شرق اوکراین مسلط شده اند. آنها ۱۱ ماه مه را تاریخ برگزاری همه پزسی در مورد جدائی از اوکراین و پیوستن به روسیه تعیین کرده اند.

در مسکو، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه حمله نیروهای اوکراین به اسلویانسک را «عملی جنایتکارانه» نامید و گفت این اقدام آخرین امید برای اجرای توافق بین المللی ۱۷ آوریل جهت فرونشاندن بحران را از بین برد.
XS
SM
MD
LG