لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین برگزار شد


تعدادی از رای دهندگان در یکی از حوزه های رای گیری در کیف پایتخت اوکراین، یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳
تعدادی از رای دهندگان در یکی از حوزه های رای گیری در کیف پایتخت اوکراین، یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳

مردم اوکراین روز یکشنبه، برای انتخاب اولین رییس جمهوری خود پس از برکناری ویکتور یانکوویچ، رییس جمهوری هوادار روسیه به پای صندوق های رای رفتند، در حالی که الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و ادامه خشونت ها در مناطق شرقی آن کشور بر این انتخابات سایه افکنده است.

برآوردهای اولیه حاکی از آن است که پترو پوروشنکو، میلیاردر ۴۸ ساله اوکراینی و معروف به «سلطان شکلات»، با کسب اکثریت آرا، پیروز انتخابات در همان دور اول شده است.

نتیجه انتخابات روز یکشنبه در اوکراین، هنوز بطور رسمی اعلام نشده است.

رای گیری امروز به عنوان مهمترین انتخابات در اوکراین از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کسب استقلال در سال ۱۹۹۱ تلقی می شود، با این حال ناظران انتخاباتی می گویند احتمال دارد جدایی طلبان مسلح طرفدار روسیه در شرق اوکراین از حضور بیش از نیمی از رای دهندگان در حوزه های رای گیری در آن مناطق جلوگیری کنند.

یکی از رهبران گروه های جدایی طلب در شهر لوهانسک می گوید، هیچ انتخاباتی در این شهر برگزار نمی شود، زیرا این شهر بخشی از خاک اوکراین نیست. به گفته مقام های محلی رای گیری در لوهانسک برگزار نمی شود، اما در شهرهای دیگر در مناطق شرقی از جمله شهر ماریوپل اکثر حوزه های رای گیری باز هستند.

یولیا تیموشنکو نخست وزیر پیشین اوکراین و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که رای خود را برای اوکراین اروپایی و پیوستن کشورش به ناتو به صندوق می اندازد گفت «مطمئنم اگر اوکراین عضو اتحادیه اروپا شود، قوی تر، شکوفاتر و شاد تر خواهد بود و اولین اقدام من در مقام ریاست جمهوری تقاضای عضویت در ناتو خواهد بود.»

آرنسی یاتسنیوک، نخست وزیر دولت موقت اکراین نیز روز یکشنبه رای خود را به صندوق انداخت و گفت «این حق اوکراین است که برای انتخاب رهبران خود بجنگد و تمامی تلاش های تروریست ها و روسیه برای از بین بردن این حق، به نتیجه نخواهد رسید و اوکراین یک رییس جمهوری قانونی خواهد داشت.»

۲۱ نامزد در انتخابات امروز اوکراین با یکدیگر رقابت می کنند و فرد پیروز برای یک دوره ۵ ساله، ریاست جمهوری آن کشور ۴۵ میلیون نفری را به عهده خواهد گرفت. نظر سنجی ها پیش از برگزاری انتخابات امروز حاکی از آن بود که پترو پوروشنکو از دیگر نامزدها جلوتر است، اما نمی تواند به اکثریت لازم در دور اول دست یابد.

در صورتی که هیچکدام از نامزدها موفق به ۵۰ درصد از آرا بعلاوه ۱ رای نشوند، دور دوم انتخابات روز ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) بین دو نفر اول که بیشترین آرا را کسب کرده اند برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG