لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

نخست وزیر اوکراین: شورشیان نمی توانند انتخابات را مختل کنند


پترو پروشنکوف، کاندیدای میلیارد ریاست جمهوری با طرفداران خود ملاقات می کند (۲۱ مه)
پترو پروشنکوف، کاندیدای میلیارد ریاست جمهوری با طرفداران خود ملاقات می کند (۲۱ مه)
نخست وزیر موقت اوکراین می گوید اوکرائینی ها اجازه نخواهند داد « اشراری که از خارج حمایت می شوند» انتخابات را مختل کنند.

آرسنی یاتسنیوک این موضوع را روز شنبه در شب برگزاری انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد و اشاره او آشکارا به جدائی خواهانی در شرق اوکراین که مسکو از آنها حمایت می کند، بود.

پیشتر، در روز جمعه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قول داد نتایج انتخابات را برسمیت بشناسد، در همین حال ابراز امیدواری کرد رئیس جمهوری جدید اوکراین به عملیات نظامی علیه جدائی خواهان در شرق پایان دهد.

همزمان با اظهارات پوتین، نیروهای جدائی خواه به یک گروه شبه نظامی اوکراین در نزدیکی مرز روسیه شبیخون زدند، دست کم دو تن را کشتند و ۹ نفر را مجروح کردند. پیشتر در روز پنجشنبه، جدائی خواهان ۱۳ سرباز دولتی را در همان محل کشتند، و بر هراس از افزایش خشونت در پیشپایش انتخابات افزودند.

چند ساعت پس از سخنان پوتین، وزارت امور خارجه آمریکا از مسکو خواست جدائی خواهان در شهرهای شرقی اوکراین را برای متوقف ساختن خشونت زیر فشار بگذارد. ماری هارف سخنگو همچنین به موارد مفقود شدن صندوق های اخذ رای و ضبط برگه های ثبت نام رای دهندگان در شرق اشاره کرد و آنها را کوششی برای جلوگیری از موافقت انتخابات نامید.

دولت موقت کیف قول داده است عملیات علیه جدائی خواهان را در جریان رای گیری متوقف سازد. یکشنبه مهمترین رویداد از زمانی که اوکراین با فروپاشی اتحاد شوروی در ۱۹۹۱ مستقل شد تلقی می شود.

برخی از تحلیلگران گفته های پوتین را علامتی از کوشش کرملین برای پرهیز از تحریم های بیشتر غرب تعبیر می کنند.

اسوشیتدپرس بنقل از مقامات اوکراین گزارش می دهد شورشیان طرفدار روسیه از آمادگی برای انتخابات در دست کم نیمی از حوزه های رای گیری در شرق کشور جلوگیری کرده اند.

در انتخابات ۲۱ کاندیدای ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت می کنند.
XS
SM
MD
LG