لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

سازمان امنیت و همکاری اروپا خواستار آزادی گروگان ها در اوکراین شد


در حالی که هشت ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنان در گروگان شورشیان مسلح شرق اوکراین هستند، این سازمان می گوید وضعیت در شرق اوکراین همچنان ناپایدار است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنین مقامات بلندپایه سوئیسی را برای گفتگوهای صلح به اوکراین اعزام کرده؛ اما تلاش های دیپلماتیک در گرماگرم گزارش های نگران کننده از افزایش فعالیت های جدایی طلبان اوکراینی انجام می شود که در شرق کشور با پشتگرمی روس ها به حملات خود ادامه می دهند.

سخنگوی سازمان امنیت و همکاری اروپا روز جمعه درباره وضع هشت ناظری که به گروگان گرفته شده اند، توضیح چندانی نداد، اما گفت سازمان اطمینان دارد که آنها «در وضعیت نسبتاً مناسبی هستند.»

چهار ناظر برای بررسی اوضاع به شهر دونتسک، و چهار نفر دیگر به لوهانسک رفته بودند. ارتباط سازمان امنیت و همکاری اروپا با آنها در روزهای ششم و نهم خرداد قطع شد.

سخنگوی سازمان گفت: «تا کنون فرد یا گروهی مسئولیت ربودن این افراد را برعهده نگرفته است. اما من از هر فرد یا گروهی که همکاران ما را در اختیار دارد درخواست می کنم که فوراً با ما تماس بگیرند.» وی همچنین از گروگانگیران خواست تا در مأموریت ناظران مداخله نکنند.

چهار نفر از گروگان ها تبعه سوئیس، استونی، ترکیه و دانمارک هستند. ملیت چهار نفر دیگر اعلام نشده است.

تا به حال، ۲۴۰ ناظر بین المللی به شرق اوکراین اعزام شده اند، و سازمان امنیت و همکاری اروپا در نظر دارد عده بیشتری به آن منطقه بفرستد. سخنگوی سازمان می گوید مأموریت ناظران تنش زدایی در منطقه است، و باید به آنان اجازه داده شود بدون مانع به کار خود ادامه دهند.

هر چند مقامات روسیه و اوکراین گفته اند درباره برقراری صلح گفتگو می کنند، احتمال می رود تهدید روسیه به قطع گاز صادراتی به اوکراین پس از بی نتیجه ماندن چانه زنی بر سر قیمت گاز، هر گونه مذاکره صلحی را تحت الشعاع قرار دهد.

قطع گاز اوکراین ممکن است از همین دوشنبه عملی شود.
XS
SM
MD
LG