لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۴

ولادیمیر پوتین الحاق کریمه به روسیه را قانونی کرد


ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه روز جمعه قانونی را امضا کرد که الحاق کریمه را تکمیل می کند. اوکراین نیز توافقی را پیشنهاد کرده که خواستار همکاری نزدیکتر با اتحادیه اروپا می شود.

مراسم امضای قانون در کاخ کرملین پس از آن برگزار شد که شورای فدراسیون، مجلس علیای پارلمان، به اتفاق آرا به الحاق کریمه به روسیه رای داد. مجلس سنا روز پنجشنبه و تنها چهار روز پس از همه پرسی در کریمه، قرارداد را تایید کرده بود.

ولادیمیر پوتین و رهبران کریمه توافقنامه را روز سه شنبه امضا کردند و کرملین گفت توافق پس از امضا به اجرا درمی آید.

همزمان در بروکسل، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین توافقی سیاسی را با اتحادیه اروپا امضا کرد. روز جمعه، اتحادیه اروپا ۱۲ نفر از شهروندان روسیه و کریمه را به فهرست افرادی که مورد تحریم قرار داده افزود. ۳۳ نفری که در فهرست تحریم شدگان اتحادیه اروپا هستند از سفر به این اتحادیه محرومند و دارایی هایشان مسدود می شود.

دمیتری رُگُزین، معاون نخست وزیر روسیه و دمیتری کیسلیوف، مجری جنجالی تلویزیون که سرپرستی خبرگزاری دولتی روسیه «روسیا سگودنیا» را برعهده دارد، از جمله تحریم شدگان جدید هستند.

آمریکا نیز پیشتر برخی مقامات روسی از جمله نزدیکان به ولادیمیر پوتین را تحریم کرده ابود.

باراک اوباما می گوید آمریکا مجازات های بیشتری را علیه بخش های مختلف اقتصاد روسیه در دست بررسی دارد. او گفت این تمهیدات در همکاری با متحدان اروپایی آمریکا صورت می گیرد.

تلافی روسیه
ولادیمیر پوتین روز جمعه در دیدار با شورای امنیت مشورتی خود گفت فعلا روسیه تلافی جویانه عمل نمی کند و تحریم های متقابلی علیه آمریکا وضع نمی کند.

هرچند، سخنگوی پوتین جداگانه به رسانه ها گفت که روسیه پاسخ مقتضی به آمریکا خواهد داد.
وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه ای در روز جمعه گفت که مسکو به تحریم های آمریکا «پاسخ قاطعانه» خواهد داد.

هشدار بریتانیا
روز جمعه، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هشدار داد که اگر کرملین پس از برگزاری رفراندوم در کریمه، نیروهایش را به آنجا اعزام کند عواقب بیشتری در انتظار مسکو خواهد بود.

کامرون گفت: «بهترین گزینه برای روسیه، اوکراینی موفق و قوی است.» او همچنین تاکید کرد، بیشتر از آن که اروپا به روسیه متکی باشد، روسیه به اروپا وابسته است.

ارسال خوراکی و تدارکات از آمریکا
آمریکا قصد دارد حدود ۳۰۰ هزار وعده غذای آماده را به نیروهای نظامی اوکراین اعزام کند. کمک یک میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین، هنوز در کنگره آمریکا مورد تصویب قرار نگرفته است.

وزارت دفاع آمریکا نیز از ارسال ۲۵ هزار بسته خوراکی به اوکراین خبر داده که در راه رسیدن به اوکراین است.

دبیرکل سازمان ملل متحد
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه با اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت و آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین، در کیف ملاقات کرد.

روز پنجشنبه، آقای بان در مسکو با آقای پوتین و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ملاقات کرد. او در این دیدار رهبران روسیه را به جلوگیری از هرگونه رویداد تحریک آمیزی علیه اوکراین ترغیب کرد.

دفتر کمیسر ارشد سازمان ملل متحد برای حقوق بشر روز جمعه گفت که معاون بان کی مون، ایوان سیمونویچ، در کریمه است. سیمونویچ طی اقامت دو روزه اش با ماموریت نظارتی حقوق بشر سازمان ملل متحد ملاقات می کند.


XS
SM
MD
LG