لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

اوباما تحریم ها علیه روسیه را افزایش داد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه از گسترش تحریم ها علیه روسیه خبر داد که پیشتر به خاطر ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه اعمال شده بود.

آقای اوباما در کاخ سفید گفت آمریکا تحریم های بیشتری را علیه مسوولان دولتی روسیه از جمله افرادی که به تلاش های روسیه در کریمه مربوط هستند اعمال می کند. او همچنین گفت بانک روسیا که نقل و انتقالات مالی بسیاری از رهبران روسیه را انجام می دهد تحریم می شود.
رئیس جمهوری آمریکا گفت «روسیه باید بداند تحریکات بیشتر تنها باعث انزوای بیشتر این کشور در جامعه جهانی می شود.» آقای اوباما گفت این تحریم ها ممکن است باز هم گسترش یابد و بر بخش های دیگری از اقتصاد روسیه اثر بگذارد.

باراک اوباما گفت «تحولات چند هفته گذشته در اوکراین عمیقا ما را نگران کرده است.» او رفراندوم جدایی کریمه از اوکراین و ضمیمه شدن آن را به روسیه که دومای روسیه نیز آن را تایید کرد، اقدامی غیرقانونی و نامشروع خواند. باراک اوباما همچنین به تهدید های روسیه نسبت به مناطق شرقی و جنوبی اوکراین اشاره کرد.

آقای اوباما گفت این اقدامات همه تصمیمات دولت روسیه بوده است که جامعه جهانی و دولت اوکراین این تصمیمات را رد کرده است.

واشنگتن روز دوشنبه دور اول تحریم ها علیه یازده نفر از جمله هفت روس را اعلام کرد که آمریکا می گوید با ضمیمه شدن کریمه به روسیه در ارتباط هستند.

در بروکسل نیز اتحادیه اروپا ۱۲ نفر را به لیست تحریم ها اضافه کرد. همه آنها اهل روسیه یا کریمه هستند و تحریم ها شامل ممنوعیت های سفر و توقیف دارایی هایشان می شود. اسامی آنها هنوز منتشر نشده اما این اقدام تعداد تحریم شدگان از سوی اتحادیه اروپا را به ۳۳ نفر افزایش داد.

روسیه واکنش نشان داد
بعد از سخنان باراک اوباما، روسیه فورا روز پنجشنبه واکنش نشان داد و گفت تحریم هایی را متقابلا علیه غرب اعمال می کند و به غرب هشدار داد به خاطر هر «اقدام خصمانه» پاسخی خواهد گرفت.

تحریم های مسکو علیه غرب، به گفته وزارت امورخارجه روسیه، شامل محدودیت های سفر برای مقامات ارشد آمریکا و قانونگذاران می شود.

سناتور جان مککین، سناتور دانیل کوتز، سناتور هری رید، سناتور رابرت منندز، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، بنجامین رودز، معاون مشاور امنیت ملی از جمله افرادی هستند که هدف تحریم های روسیه قرار گرفته اند.
رابرت منندز که رئیس کمیته روابط خارجی سنا است، بعدا در بیانیه ای گفت «تجاوز و ضمیمه کردن کریمه توسط رئیس جمهور پوتین، بی رحمانه و کاملا غیر قابل پذیرش است و با تاسف ما را به دوران تهاجم و خصومت جنگ سرد بر می گرداند.»

سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه به جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفته است تصمیم «الحاق دوباره کریمه و روسیه قابل بازبینی نیست.»
آرسینی یاتسینیوک، نخست وزیر ۳۹ ساله اوکراین به خبرگزاری رویترز گفت ولادمیر پوتین می خواهد انتخابات ریاست جمهوری ماه مه اوکراین را بی ثبات کند و برای یک اقدام احتمالی نظامی در شرق اوکراین آماده شده است.

او گفت اسنادی دارد که نشان می دهد «آژانس های روسی یک تعداد به ظاهر معترض - و در حقیقت تبهکار - را اجاره کرده اند و به آنها ماموریت داده اند یک دور دیگری از خشونت ها در جنوب و شرق اوکراین را رقم بزنند.»

یک مقام اوکراین گفت نظامیان این کشور در کریمه به سرزمین اوکراین باز می گردند و تاکنون هزار غیر نظامی نیز کریمه را ترک و به اوکراین آمده اند.
XS
SM
MD
LG